Oylat Kaplıcaları ve İçmeleri

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yer alan Oylat Kaplıcası, Marmara Bölgesi’nin en önemli kaplıcaları arasında sayılmaktadır. Kaplıcalar İnegöl ilçe merkezine 27 kilometre uzaklıkta Saadet mahallesi sınırları içindedir. Uludağ’ın güneydoğu uzantısında, denizden 750 metre yükseklikte, çam, kayın, gürgen, meşe ve kestane ağaçlarının oluşturduğu olağanüstü güzellikteki doğal bir ortamda bulunur.

Neye iyi gelir?

Oylat Kaplıcaları, Bursa kaplıcalarının özelliklerini taşımaktadır. Klimatolojik ve doğal güzelliği, şifalı suyla birleşince termal suyun pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Romatizmal hastalıklar, nevralji ve nevritler, ağrılı sinir hastalıkları ile çocuk felci kaplıcanın iyi geldiği başlıca hastalıklardandır.

Radyoaktif suların nörohormonal regülatör etkisi, hipertansiyon ve hipotansiyonların her ikisine de iyi gelir. Vücuttaki hücre faaliyetlerini kampçılayıcı ve denkleştirici bir etkisi vardır. Ruhen ve bedenen yorgun kimselerin, üç haftalık bir tedaviden sonra eski enerji ve zindeliklerine kavuştuğu düşünülmektedir.

Ayrıca termal su, gut, egzema, nevrasteni, sürmenaja, kısırlık ve kadın hastalıkları ile idrar yolları iltihaplarına karşı yararlıdır. Termal suyun göz hastalıklarına iyi geldiği yolunda çok önemli tıbbi kanıtlara ulaşılmıştır. İçme tedavisinde ise; diüretik etki yaratır ve akut dönem dışında böbreklerdeki küçük taş ve kumlara karşı etkilidir. Termal su zayıflamaya karşıda etkilidir.

Oylat Kaplıcaları, 2000 yıldır, Romalılardan bu yana kullanılmaktadır. Kaplıca, Osmanlı döneminde de kullanılmış ve bütün görkemiyle günümüze kadar ulaşmıştır. Kaplıca alanında konaklama hizmeti veren otel ve pansiyonlarda bulunmaktadır. Oylat Kaplıcaları’nda şifa arayan turistlerin Oylat Şelalesi ile Oylat Mağarası’nı ziyaret etmeleri tavsiye edilir.

Çitli Maden Suyu

Çitli maden suyunun kaynağı İnegöl ilçesine 11 kilometre uzaklıkta, Çitli mahallesindedir. Denizden yüksekliği 320 metre olan mesirelik bir alandan kaynamaktadır. 150 yıldan fazla bir zamandır işletilen bu şifalı su, Türkiye’nin en iyi maden sularından biri olup Sultan Abdülaziz’in mide rahatsızlığını gidermesiyle üne kavuşmuştur. Karaciğer ve safra yolları hastalıkları ile birlikte, belli başlı mide rahatsızlıkları için önerilmektedir.

Kınık Maden Suyu

İnegöl’e bağlı Kınık mahallesinden kaynayan doğal bir maden suyudur. Bölgenin diğer maden sularında olduğu gibi üstün özelliklere sahiptir. Yüksek düzeyde kalsiyum ve magnezyum sülfat içerir. 1989 yılından buyana üretilen ve yurt çapında pazarlanan içimi hoş, mide dostu bir sudur.

Uludağ Kaynak Suyu

Bursa İnegöl karayolu üzerinde, İnegöl’e 10 kilometre uzaklıktaki dolum tesislerinde şişelemesi yapılan su, Türkiye’nin en güzel sularından biridir.

Baykal Kaynak Suyu

Baykal kaynak suyu, İnegöl - Domaniç yönünde bulunan Hacıkara mahallesi topraklarından kaynayan ve sertlik derecesi 5.6 olan bir sudur.