Yeni Kaplıca

Yeni Kaplıca, Bursa’nın en önemli termal tesislerinden biridir. Türk hamam mimarisinin en tipik abidelerinden birisi olduğu kabul edilmektedir. Bademlibahçe sularıyla beslenen Yeni Kaplıca’nın deniz deviyesinden yüksekliği 160 metredir. Yeni Kaplıca’nın Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında, padişahın gut ve romatizma tedavisi için 1559 yılında damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırıldığı rivayet edilmektedir.

Kaplıcanın termal banyoları sekiz kemer üzerine kurulmuştur. Çinilerle süslü kubbeleri geniş ve yüksektir. Yeni Kaplıca’nın İznik çinileriyle kaplı banyoları, mimari güzelliğinin yanı sıra büyüklüğü ile de dikkat çekmektedir. Yeni Kaplıca’da çok sayıda sosyal tesisin yanı sıra 102 yatak kapasiteli bir otel bulunmaktadır.

Neye iyi gelir?

Yeni Kaplıca sularının dermatozlar, buyyo romatizması sekelleri, romatoid artritler, artrozlar, nevralji ve nevritler, kadın hastalıkları ile solunum yolu hastalıkları için faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca kaplıcada kullanılan termal suların sinirsel ağrılar, prostat, egzama ve kuru öksürük gibi hastalıklara da iyi geldiği düşünülmektedir.