YILDIRIM

0
5478

Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Yıldırım İlçesi, doğuda Kestel ve Gürsu, batıda ve güneyde Osmangazi, kuzeyde Gürsu ve Osmangazi ilçeleriyle çevrilidir.

Yıldırım ilçesinde Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi miras bulunmaktadır. Bu yapıların en önemlilerini dini değerlerden olan Yıldırım Külliyesi, Yeşil Külliyesi ve Emir Sultan Camii oluşturmaktadır.

İlçede, tarım, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Büyük sanayi kuruluşları bulunmamakla birlikte dokuma sanayi gelişmiştir.

İlçede, polis okulu, öğrenci yurtları ve birçok okul bulunmaktadır.

Adını Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid´den alan ilçede, Osmanlı devrinden kalma çok sayıda tarihi yapı bulunur. Cami, medrese, imaret, hamam, türbe, çeşme, şadırvan ve darüşşifadan oluşan Yıldırım Külliyesi, Yeşil Camii, Yeşil Türbe, Yeşil Medrese ve imaret ile hamamdan oluşan Yeşil Külliyesi ile Emir Sultan Külliyesi ilçenin en önemli tarihi yapılarıdır. Zehra Hanım Çeşmesi, Devlet Hatun Türbesi, Darüssaade Ağası Çeşmesi, Ümmügülsüm Çeşmesi, Hünkar Çeşmesi, Beşir Ağa Çeşmesi, Sitti Hatun Mescidi, Türk-İslam Eserleri Müzesi, Hünkar Köşkü, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, tarihi Cumalıkızık Köyü Camisi, Irgandı Köprüsü, Setbaşı Köprüsü, Boyacıoğlukulluğu Köprüsü, tarihi Askeri Işıklar Lisesi, Tarihi İpekçilik Okulu gibi tarihi eser ve mekânlara sahip olan ilçe; tarihi yapıların küçük maketlerinin yer aldığı Miniatürk Parkı, içerisinde dev bir akvaryumun da yer aldığı Kaplıkaya Cazibe Merkezi ile Uludağ ile ulaşımın sağlandığı Teleferik’in kalkış istasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

LEAVE A REPLY