Yaşayan Efsane Bursa’da

0
1282

BBDSO, bu hafta gerçekleştireceği konserde, dünyanın yaşayan en büyük keman virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Shlomo MINTZ’i Bursa Filarmoni Derneği sponsorluğunda ağırlıyor.

4 Şubat 2016 Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi’nde, Besteci ve orkestra şefi Oğuzhan BALCI şefliğinde gerçekleşecek konserin ilk yarısında, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, günümüzde yaşayan efsanelerden biri olarak kabul edilen, ünlü keman virtüözü Shlomo MINTZ solistliğinde, klasik müzik tarihinin en büyük dehalarından L.van Beethoven’in, yaşamında bestelediği tek keman konçertosunu seslendirecek.

20’nci yüzyılın efsanevi kemancısı Isaac Stern’in öğrencisi olan, dünya sahnelerinin en ünlü şef ve orkestralarıyla düzenli konserler veren, resital ve oda müziği konserleriyle beğeni toplayan efsanevi keman sanatçısı MINTZ, günümüzün önde gelen virtuözlerinden biri olarak anılıyor. Sanatçı Bursa Filarmoni Derneği sponsorluğunda BBDSO’nun evsahipliğinde sahne alacak.

Kariyerine 11 yaşında İsrail Filarmoni Orkestrası eşliğinde solist olarak sahne almasıyla başlayan Mintz’in, Diapason D’Or, Grand Prix du Disque, Gramophone ve Edison gibi çok sayıda büyük ödülü bulunuyor. Sanatçı ayrıca Moskova’daki Çaykovski, Poznan’daki Wieniawski, Brüksel’deki Kraliçe Elisabeth yarışmalarının da Jüri Başkanlığını yapıyor. Tüm bu uğraşların yanı sıra dünyanın ilk uluslararası internet konservatuvarını kurdu. Dünyanın her yerinden 24 saat ulaşılabilen i-Classical Academy’de videolarla ders veriyor, gençlere bildiklerini aktarıyor.

Çaykovski’nin “Kader”i yankılanacak!

Konserin ikinci yarısında ise, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, P.I.Çaykovski’nin en görkemli yapıtlarından beşinci senfonisini yorumlayacak. Bestecinin o dönemde içinde bulunduğu derin mutsuzluklar, sorgulamalar sonucu oluşan dramatik yapısı nedeniyle eser, bazı müzik uzmanlarınca “Kader Senfonisi” olarak yorumlanmakta ve adlandırılmakta.

Bursa Filarmoni Derneği sponsorluğunda gerçekleşecek bu görkemli konseri ve yaşayan efsane Shlomo MINTZ’i sahnede canlı olarak dinleyebilme fırsatını kaçırmayın!

LEAVE A REPLY