Uludağ’ın misafirleri üniversiteye ‘renk’ kattı 

0
1189

Uludağ Üniversitesi, yabancı öğrencilerin birbirlerini ve Türk dostlarını daha iyi tanıyabilmeleri adına özel bir etkinliğe imza attı. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen yüzlerce öğrenci kendi kültürlerini Türkçe olarak tanıttı.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eray Alper, Uludağ Üniversitesi olarak yabancı öğrenci sayısını 5 bin sayısına ulaştırmak istediklerini söyledi. İki buçuk yılın sonunda 4 bin 768 yabancı öğrenci sayısını yakaladıklarını vurgulayan Alper, “120’den fazla ülkeden yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Uludağ Üniversitesi olarak bu öğrencilerimizi burada ağırlamaktan ve eğitim kalitemizden, deneyimli öğretim üyelerimizden bu dostlarımızın da faydalanmasından gurur duyuyoruz. Daha fazla yabancı öğrencimizin olması için de çalışmalar yapıyoruz. Üniversite olarak geçtiğimiz yıl ilk defa yurt dışında 10 ayrı merkezde yabancı öğrenci sınavı yaptık. Bu yıl da rektörümüzün öngörüsü ile 20’den fazla yurt dışındaki merkezlerde bu sınavı düzenlemeyi düşünüyoruz. Bizler öğrencilerimize iyi bakarız, yabancı öğrencilere daha da iyi bakacağız. Yabancı öğrencilerimizin sadece kendi içlerinde birlik olmalarını değil, Türk dostlarıyla da, diğer ülkelerden gelen öğrencilerle de ortak çalışmalar içerisinde olmalarını diliyoruz” dedi.

Farklı ülkelerden gelen öğrenciler kendi dillerinde şiir ve şarkılar söyledi. Ayrıca, yabancı öğrenciler Kültür Merkezi’ndeki fuaye alanında kendi ülkelerinin özelliklerini sergileyen stantlar açtılar. Gün boyunca devam eden etkinliğe üniversite öğrencileri yoğun bir ilgi gösterdi.

LEAVE A REPLY