Olympos’tan Keşiş’e Uludağ

0
19872

Bizans öncesinde Olympos olarak anılan dağ, Bizans döneminde manastırlarla dolu olduğu için Keşiş Dağı olarak da isimlendirilmiştir. Bursa denince akla ilk gelenlerden olan Uludağ, 2543 metre yüksekliği ile kuzey-batı Anadolu’nun en yüksek zirvesini oluşturmaktadır. Bu yönü ile amatör dağcıların ve doğa yürüyüşü yapanların uğrak yerlerindendir. Marmara Denizi’ne 35-40 km uzakta olan Uludağ, 1961 yılında “Milli Park” ilan edilmiştir. Alanı 12. 762 hektardır. Uludağ Milli Parkı, kayak sporları merkezi olmanın yanı sıra, yazın sayfiye ve mesire yeri olarak bilinen önemli bir turistik merkezdir. 1500 – 1600 metre yüksekliklerde Kirazlıyayla ve Sarıalan yaylaları bulunur. Zirve tepenin kuzeyinde ise; Kırkpınar yaylası, Çalıyayla ve 2000 metre yükseklikte Kapıyayla ile 2500 metre yükseklikteki Karagöl yaylası yer alır. Yaklaşık 200 metreden itibaren yükselmeye başlar ve “Uludağ Tepe” adı verilen zirvede 2543 metreye ulaşır. “Ana bölümü günümüzden 310 milyon önce oluşmuş ve Anadolu’daki en eski kütlelerden biri olan Uludağ’ın yüksek kesimlerinde Türkiye’nin ilk buzul devri izlerine rastlanır. Buzul aşılması ile zirvede buzul veya sirk gölleri oluşmuş olup, dağın kuzeye bakan yamaçlarında da buzullar tarafından şekillendirilmiş kaya kitleleri bulunmaktadır”. Geçmişte, Olympos, Keşiş Dağı, Ruhban Dağı olarak anılan ve 1925 yılında Osman Şevki Bey’in önerisiyle bugünkü adını alan Uludağ’a dair aktarılan pek çok mitolojik öykü vardır. “Bu öykülerden birine göre tüm tanrıları ve tanrıçaları ile beraber bu dağda yaşayan baş tanrı Zeus, o zamanki ismiyle Olympos’un zirvesinde oturur ve halkını gözetirmiş. Yine Yunan mitolojisinde tanrıların Troya savaşlarını bu dağdan izlediği söylenir”.

Uludağ Oteller Bölgesi’nin Bursa şehir merkezine uzaklığı 35 – 40 dakikadır. 36 kilometrelik bir karayolu vardır. Şehir içinden Heykel, Altıparmak ve Çekirge’deki taksi ve dolmuşlarla Uludağ’a çıkabilirsiniz. Uludağ’a ikinci yol ise Teleferik’tir. Teleferikle önce 1200 metre yükseklikteki Kadıyayla’ya çıkılır. Buradaki ara istasyondan tekrar teleferikle 1635 rakımlı Sarıalan’a ulaşılır. Sarıalan’dan dolmuşlarla karayolu kullanılarak 7 kilometre uzaklıktaki Oteller Bölgesi’ne gidilir. 3000’nin üzerinde yatak kapasitesine sahip olan Uludağ’da; kayak sporu ve turizme yönelik 23 adet özel turistik tesisin dışında kamuya ait 16 adet dinlenme ve konaklama tesisi bulunmaktadır. Bursa şehir merkezine 30 km mesafede bulunan Oteller Bölgesi’nde; 11 adet pist, 7 adet telesiyej ve 6 adet teleski tesisi ile kayak, snowboard ve diğer kış spor malzemelerini bulabileceğiniz mağazalar, eğlence merkezleri ve kayak öğrenme merkezleri bulunmaktadır. Uludağ Milli Parkı’nı yılda ortalama 600. 000

kişi ziyaret etmektedir. Karabelen giriş kapısından günde ortalama 265 araç giriş yapmaktadır. Ziyaretçi sayısı yazın temmuz-ağustos aylarında ve kış sezonu ocak-şubat aylarında artış göstermektedir.

Uludağ’a ulaşım

Bursa’dan karayolu ve teleferikle ulaşım yapılmaktadır.

Minibüsler ile Sarıalan’dan oteller bölgesine ulaşım vardır, mesafe 7 km’dir.

Teleferik ile; toplam dört hat bulunmaktadır iki hat Bursa – Kadıyayla arasında (1235 m) diğer iki hat Kadıyayla-Sarıalan arasındadır (1621 m).  Teleferiklerde kayak takımı taşımak yasaktır.

Kış aylarında günün her saatinde Bursa merkezden minibüs ve taksi bulabilirsiniz. Minibüsle 1.5 saat sürmektedir. Özel aracınız ile gidiyorsanız aracınızda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmanız gerekmektedir, yoksa yol üzerinden kiralayabilir veya satın alabilirsiniz ve en uygun güzergah Çekirge yoludur.

LEAVE A REPLY