Taneli’den sağlıklı yaşam tüyoları

0
1183

Türkiye Alzheimer Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Bilgen Taneli, Bursa’da Alzheimer hastalığı ile ilgili seminere katılarak, sağlıklı yaşama dair önemli ipuçları verdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Engelli Hizmetleri Birimi, Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Türkiye Alzheimer Derneği Bursa Şubesi işbirliğiyle organize edilen seminer, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Uludağ Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Bilgen Taneli, Alzheimer’in geri dönüşü olmayan bir hastalık olduğunu ve bu hastalığın her hastalıkta olduğu gibi önceden teşhisinin de tedavi için büyük önem arz ettiğini söyledi.
Prof. Dr. Taneli, dinleyicilere yaşlanmayı geciktirmek için çeşitli ipuçları da vererek, “Yaşama pozitif yaklaşmalı. Kötümser değil daima iyimser düşünülmeli. İyimser olmanın ömrü ortalama 10 yıl uzattığı görülmüştür. Stresten uzak durulmalı. Stresle başa çıkmanın yollarını aramalı. Düzenli bir yaşama sahip olunmalı. Gece hayatından uzak durulmalı. Uyku-uyanıklık ritmi iyi ayarlanmalı. Erken yatıp erken kalkmalı. 7-8 saat uyuyup, gündüzleri fırsat buldukça kestirilmeli” diye konuştu.
Taneli, anne baba yaşamlarının kısa olması, sigara, alkol ve madde bağımlılığı, stres faktörü, pasif yaşam anlayışı, ilgi azlığı, düzensiz uyku, mesleğinde tatminsizlik, mutsuzluk, ekonomik durumun iyi olmaması, beslenme yetersizliği, çocukluk ve gençlik dönemine ait mutsuz ve negatif hatıralar, bedensel rahatsızlıklar ve dejeneretif beyin hastalıklarının da erken yaşlanmaya neden olan faktörler arasında yer aldığını ifade etti. Programın sonunda Prof. Dr. Taneli’ye, verdiği bilgilerden ötürü teşekkür edilerek çiçek takdim edildi.

LEAVE A REPLY