Şehitlere ‘adım adım’ vefa

0
1177

“Büyükşehir ile Adım Adım Doğa” projesinin bu haftaki etabı 18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma amacıyla kat edildi. Etkinliğe katılanlar Reşat Nuri Gültekin’in 1922 yılında yazdığı Çalıkuşu romanının başkarakteri Feride’nin öğretmen olarak görev yaptığı Zeyniler Köyünü keşfetti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı ile Türkiye Dağcılık Federasyonu Bursa İl Temsilciliği ve İl Temsilciliği’ne bağlı federe kulüpler ile birlikte koordine edilen “Büyükşehir ile Adım Adım Doğa” projesinin bu haftaki rotası Reşat Nuri Gültekin’in 1922 yılında yazdığı Çalıkuşu romanının başkarakteri Feride’nin öğretmen olarak görev yaptığı Zeyniler Köyü oldu. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Yürüyüşü olarak adlandırılan faaliyet 90 katılımcı ile Tayyare Kültür Merkezi’nden başladı.
Tayyare Kültür Merkezi’nden hareket eden katılımcılar ilk olarak Zeyniler Köyü’ne ulaştı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ikram edilen sabah kahvaltısını Zeyniler Köy Konağı’nda yapan dağcılar, faaliyete başlamadan önce Zeyniler Köyü’nün tarihi ve parkur hakkında rehber eşliğinde bilgi edindi. Yürüyüş Lideri Hikmet Rodoplu liderliğinde Zeyniler Köyü’nden başlayarak BEBKA tarafından finansa edilen ve Yıldırım Belediyesi ile Türkiye Dağcılık Federasyonu Bursa İl Temsilciliği tarafından tabelalandırılan parkur üzerinde yürüyen katılımcılar 11 kilometrelik keyifli bir yolculuğun ardından Cumalıkızık’a ulaştı. Günün anlam ve önemine istinaden Cumalıkızık’ta hatıra fotoğrafı çektiren katılımcılar, Gürsu Değirmen Sosyal Tesisleri’ne ulaşarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ikram edilen yemek ile kaybettikleri enerjiyi depoladı.
Yemek ile birlikte son bulan faaliyette Türkiye Dağcılık Federasyonu Bursa İl Temsilcisi Nazif Makas, “Kırsal alanların gelişiminin turizme yönelik faaliyetler ile ivme kazanması adına çalışmalarını gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum” dedi.

LEAVE A REPLY