Şehitler okullarda isimleriyle yaşıyor

0
1835

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle Osmangazi İlçesi’ndeki Şehit Jandarma Uzman Çavuş İlyas Genel İlkokulu’nda oluşturulan ‘Şehit Köşesi’, törenle izlenime açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, Bursa İl Jandarma Komutanlığı ve
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan proje kapsamında, Bursalı
şehitlerin isminin verildiği 71 okuldan 14’üne ‘Şehit Köşesi’ oluşturuluyor. Bu kapsamda, Bursa’nın Osmangazi İlçesi’ndeki Şehit Jandarma Uzman Çavuş İlyas Genel İlkokulu’nda oluşturulan ‘Şehit Köşesi’, törenle açıldı.
Bursa Valisi İzzettin Küçük, zor günlerde gözlerini kırpmadan canlarını veren şehitleri saygı ve rahmetle anarak başladığı konuşmasında, “Türk Milleti vefalıdır. Okullarda oluşturulan bu mütevazı köşe, çocuklarımızın, vatan sevgisi ile canları pahasına ülkesine sahip çıkan şehitlerimizin hayatlarını okudukça, bu değerli bilinçle yetişmelerine katkı sağlayacaktır. Bu yüzden ‘Şehit Köşesi’ çok kıymetlidir” dedi.
Vali Küçük, şehit ailelerinin acısını paylaştıklarını ifade ederek, “Ne yapsak azdır. Acınız yüreğinizde kordur, biliyoruz, ama şehit ailelerimiz, gazilerimiz her zaman başımızın tacıdır. Evladınız bütün milletin evladı olmuştur” diyerek duygularını dile getirdi.
Bursa’nın, şehitlerini gönüllerde yaşattığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Türk Milleti’nin birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edeceğine inandığını ifade etti.
Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu da konuşmasında, duygularını ifade etti. Bursa’nın 252 şehidinin 71’inin adının okullara verildiğini hatırlatan Hacıoğlu, 14 okulda Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle oluşturulan ‘Şehit Köşesi’nin önemini vurgulayarak, “Şehit aileleri, şehitlerin emanetidir” dedi.
Hakkari Yüksekova’da şehit olan Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın babası Niyazi Çelikcan da törende duygularını dile getirdi. Çelikcan, şehitlerin değerli hatıralarının yaşatılmasının önemine değinerek, “Şehitlere sahip çıkmak, geleceğe sahip çıkmak olacaktır. Bizler binbir güçlükle yetiştirdiğimiz evlatlarımızı o pak alınlarından öperek toprağa verdik. Onlar sizlerin de evlatlarıdır” dedi.
‘Bayrak’ şiirinin öğrenciler tarafından okunduğu ve duygusal anların yaşandığı törende, konuşmaların ardından ‘Şehit Köşesi’ dualarla izlenime açıldı.

LEAVE A REPLY