Oylat ve çevresi

0
10199

İnegöl’ün 27 km güneyinde, Uludağ eteklerinde, 840 metre yüksekliktedir. Çam ve kayın ağaçları arasında şifa kaynağı bir kaplıca ve mesire yeri olan Oylat Kaplıcaları, suyunun özellikleri bakımından dünyada önemli bir yerdedir. Oylat suyunun en büyük özelliklerinden biri, içilebilmesidir. Suyunun 40 derece sıcaklıkta olması nedeniyle, soğutulmadan banyo yapma imkânı vardır. Su verimi dakikada 3000 litre olduğundan, radon gazının fazlalığı bir avantajdır ve bu gazlar etrafa yayılarak, solunum yolu ile vücuda geçer. Oylat bol sulu bir
kaplıcadır. Üç aslanağzından havuza dökülür. Kurnalarında musluk yoktur, devamlı akar. Arsenikli, sülfatlı, karbonatlı bir sudur. Modern havuzları vardır. Romatizma, nevralji, kadın hastalıkları ve idrar yolları rahatsızlıklarında büyük yarar sağlar. Özellikle ağrılı sinir hastalıkları için bir şifa kaynağıdır.

Oylat Mağarası
Mağara Bursa-Ankara kara yolundan Oylat Kaplıcasına ayrılan yoldan yaklaşık 17 km içeride, Hilmiye köyünün
1 km güneyindedir. Toplam uzunluğu 665 m olan mağara iki ana bölümden oluşur. Dar galerilerden oluşan birinci
bölüm girişten çöküntü sonuna kadar olan kısımdır. İçeride dev kazanları ve damlataş havuzları bulunur. İkinci bölüm büyük bir çöküntü salonudur. İri blok ve dev damlataş şekillerinden (sarkıt, dikit ve sütun) oluşur.
İnegöl civarında diğer görülebilecek yerler Oylat Şelâlesi, Boğazova Yaylası, Arabaoturağı Yaylası, Babasultan
Barajı, Eymir Göleti, Halhalca Göleti, Kurşunlu Göleti ve Halhalca Şehitliği’dir.

Kaynak: Bursa Rehberi, 1. Baskı, 2015
Yayıma hazırlayan: Bursa Araştırmaları Merkezi
Yayın Evi: Kültür A.Ş.

LEAVE A REPLY