Osmanlı Külliyeleri

0
3975

I. Murad Hüdavendigar Külliyesi

Hüdavendigar Külliyesi olarak bilinen Sultan I. Murad Külliyesi, 1363-1366 yılları arasında Bursa ovasına bakan tepenin üzerinde yapılmıştır. Külliye; cami, medrese, imaret, çeşme, hamam ve türbe yapılarından oluşmaktadır.

Hüdavendigar Camii ve Medresesi

1363 yılında inşasına başlanan cami, Sultan I. Murad tarafından yaptırılmıştır. Yapımı 19 yıl sürdüğü bazı kayıtlarda ifade edilen cami, iki katlıdır. Alt kat cami, üst kat ise medrese yeralmaktadır. Caminin dışında, ayrı bir yapı olarak olması gereken zaviye ve medrese mekanları bu külliyede, ibadet yeri ile iç içedir. Hüdavendigar Cami, kemerleri, ve giriş bölümünün yapısal özellikleri açısından, Bursa’daki Erken Osmanlı Dönemi camilerinden farklılık göstermektedir.

I. Murad Türbesi ve İmareti

Hüdavendigar Camii karşısında yer alan I. Kosova Savaşı’nda (1389) şehit olan Sultan I. Murad’ın türbesini oğlu Yıldırım Bayezid yaptırmıştır. Ancak günümüzde mevcut olan türbe, eski temelleri üzerine, 1855 depremi sonrasında yeniden yapılmıştır. Türbenin içerisinde pirinç parmaklıklarla çevrili Sultan I. Murad’ın sandukası vardır. Türbede Sultan I. Murad’ın türbesi dışında yedi şehzade sandukası bulunmaktadır.

Caminin dışında yer alan imaret yapısı mevcuttur. Bugün yapı, Hüdavendigar Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

I. Murad Hamamı (Eski Kaplıca, Armutlu)

“Eski Kaplıca” ismi ile tanınan Armutlu Hamamı, Sultan I. Murad döneminde 1385 yılında yapılmıştır. Bursa’da yapılmış en eski kaplıca hamamı olup, ilk yapımının Bizans döneminde olduğu birçok kayıtta geçmektedir. Eski Kaplıca mimari özelliği bakımından Bursa’daki hiçbir hamam yapısının planına uymaz. Kaplıcanın Bizans sütunlarıyla çevrili havuz kısmında, “havuzdan yükselen buharla, kendinizi bir Wagner opera sahnesinde hissedebilirsiniz. Havuzdaki su 45 derece, kaynakta ise 90 derecedir. İlginç olan, aynı yamaçta, Türklerin tabiriyle–karpuz çatlatacak-derecede, buz gibi soğuk pınarlar da yer almaktadır”. Evliya Çelebi’nin verdiği bilgiye göre, burada bir banyo yaptıktan sonra insan vücudu, kulak memesine kadar yumuşuyor ve insanın eli vücudunda bir sabun gibi kayıyor. Günümüzde, hamamın altında bulunan zarif Kemerli Çeşme’den kalp çarpıntısına iyi geldiği söylenen su içilebilir ya da kaplıcanın sularında şifa aranabilir. Eski Kaplıca suyunun; sindirim yolu, kadın ve kalp-damar hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

 

PAYLAŞ
Previous articleOSMANGAZİ
Next articleOrhan Bey Camii

LEAVE A REPLY