ORHAN GAZİ KÜLLİYESİ

0
12425

1339-1340 yılları arasında Orhan Bey tarafından yaptırılan külliye, cami, medrese, imaret, mektep, hamam ve han (Emir Hanı) yapılarından oluşmaktadır. Bursa surlarının dışında yaşam alanlarının oluşturulmasının ilk örneklerinden olan külliye, diğer sultan külliyelerinden farklı olarak, Sultan Türbesi külliye sınırları içinde yer almaz. Orhan Gazi’nin türbesi Tophane mevkiinde, Osman Gazi türbesinin yanındadır. Bugün mevcut olan Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri 1868’de Sultan Abdülaziz döneminde, eski türbelerin bulunduğu yere, dönemin sanatsal üslubu etkisinde yeniden yapılmıştır.

Bugün günümüze külliye yapılarından Orhan Camii, Emir Hanı ve Orhan Hamamı ulaşabilmiştir.

Orhan Bey Camii

1339 yılında Orhan Gazi tarafından yaptırılmış olan cami, Atatürk Caddesi’nin kuzeyinde yer almaktadır. Orhan Camii, Bursa’daki zaviyeli plan tipine sahip ilk camidir. Yapıldığı dönemde Orhan Külliyesi’ni oluşturan yapı kompleksinin en önemli yapılarından biridir.

Emir Han (Bey Hanı)

Orhan Gazi Külliyesi’nin bir parçası olan Emir Han, Atpazarı olarak bilinen yerde inşa edilmiştir. Osmanlılar’ın ilk bedesteni olan Emir Han, 1416 yılına kadar Bezzaz-ı Atik ve eski Bezzazistan adlarıyla da anılmıştır. Hanın alt katında 36 oda, üst katında 38 oda bulunmaktadır. Günümüzde handa, tekstil ürünleri, hediyelik eşya ve kitap satışı yapılmakta olup, ticari hayata hizmet vermektedir.

Orhan Hamamı (Aynalı Çarşı)

Orhan Gazi’nin Hisar dışında kurduğu külliyenin hamamı olan yapı, aynı zamanda şehrin ilk çarşı hamamıdır. Yapım tarihi olarak Orhan Camii’nin de yapım tarihi olan 1339 yılı kabul edilmektedir. Çifte hamam özelliğine sahip yapı, 16. yüzyıla kadar çarşının ihtiyacını karşılarken, 1584’te meydana gelen yangında büyük hasar görmüştür. Yapılan onarımlar sonrasında kadınlar kısmı hamam, erkekler kısmı ise kahve olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1958 Çarşı yangınından sonra da onarım gören yapı, bugün Bursa’nın simgeleri haline gelmiş bazı turistik ürünlerin satıldığı bir çarşı olarak işlev kazanmıştır.

Açılış Zamanı:  08:00 – 17:00

Web:   http://www.bursa.bel.tr/orhan-gazi-kulliyesi/sayfa/745/

 

PAYLAŞ
Previous articleMURADİYE KÜLLİYESİ
Next articleFABRİKA-İ HUMAYUN

LEAVE A REPLY