Öğrenciler ‘Bursa İpeği’ni yakından tanıyor

0
1191

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak’ projesi kapsamında, öğrenciler kentin en önemli kültürel zenginliklerinden olan ipekle tanışıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı’nca koordine edilen ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak’ projesi ile ‘Bursa İpeği’nin oluşum sürecini genç nesillere uygulamalı olarak aktarılıyor. 2015 yılından bu yana 2000 öğrenciye ‘İpek Böceği Besleme Seti’ hediye eden Büyükşehir Belediyesi, eğitim alanında çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.
Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ve Muradiye İpek Fabrikası ile Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ve İnegöl ilçelerinde açılan ipek triko, ipek kumaş ve ipek halı dokuma atölyelerini kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Bursa İpeği’nin kent belleğindeki yerini korumak amacıyla öğrencilere ipeğin oluşum süreci hakkında bilgiler veriyor. Devam eden proje kapsamında Namazgah İhsan Dikmen İlkokulu’nu ziyaret eden uzmanlar, tepme mancınık ve devdah (geleneksel ipek büküm makinası) ile kozayı ipek ipliğe dönüştürürken aynı zamanda da ürüne haline getirilmesi için gerekli büküm işlemini yaptı. Tarihi İpek Yolu, Bursa’nın İpek Yolu’ndaki önemi, koza ticareti, Koza Han ve Bursa’daki ipek fabrikaları hakkında da bilgiler veren uzmanlar, öğrencilerin sorularını da cevapladı.

LEAVE A REPLY