Müzeciliğin kalbi Bursa’da atıyor

0
1163

Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Çağdaş Drama Derneği tarafından düzenlenen 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi, ‘Yaşayan Müze’ temasıyla yerli ve yabancı müze eğitmenleri ile çalışanlarını Bursa’da buluşturuyor. Aksu Müzesi’nde kongre hazırlıklarını sürdüren Çağdaş Drama Derneği eğitmenleri ile bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Avrupa Müzeler Akademisi’nden otoritelerin de katılacağı uluslararası kongreye ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Ankara Çağdaş Drama Derneği Eğitmeni Aynur Eğitmen, Bursa’daki müzeleri Ankara’dan da yakından takip ettiklerini ve fırsat buldukça gelmeye çalıştıklarını belirterek, kongre için Bursa’yı ve müzelerini kendilerine açan Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Çağdaş Drama Derneği’nin organize ettiği 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi, ‘Yaşan müze’ temasıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 2-5 Mart tarihleri arasında Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapılacak. Avrupa Müzeler Akademisi’nden otoritelerin yanı sıra yerli ve yabancı müzelerden 450’nin üzerinde katılımcının yer alacağı kongrede 28 çağrılı bildiri olacak. Müze çalışanları ve öğretmenlerin katılacağı kongrede kuramsal ve uygulamalı anlatımlar olacak.

Müze kent Bursa
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kongre için Bursa’ya gelen Çağdaş Drama Derneği eğitimleriyle Aksu Müzesi’nde bir araya geldi. Kongre kapsamında yapılacak atölye çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Altepe, Bursa olarak uluslararası bir kongreye daha ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kültür ve medeniyet kenti Bursa’ya Büyükşehir Belediyesi olarak 16 müze kazandırdıklarını ve bu alandaki çalışmalarının hızla devam ettiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Yaşayan müze’ konseptindeki uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapmak çok güzel. Avrupa Müzeler Akademisi’nden otoriteler, Tarihi Kentler Birliği ve müzecilik alanında önemli faaliyetler yapan kentlerimizin müzeyle ilgili çalışanları Bursa’da olacak. Açtığımız müzelerde atölye çalışmaları olacak” dedi.

Bursa’daki müzeler dikkatimizi çekiyor
Kongre için Bursa’ya gelen Çağdaş Drama Derneği eğitmenlerinden Aynur Eğitmen ise Bursa’daki müzelerin Ankara’dan bile dikkatlerini çektiğini ve fırsat buldukça bu müzeleri ziyaret etmeye geldiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi’ni Bursa’da yaptıklarını dile getiren Eğitmen, “Müzelerin soyut kavramları somutlaştırdığını, somut ortamda yaşayarak göreceğiz. Drama yönteminden temel olarak yararlanacağız. 28 çağrılı bildirimiz olacak. Kuramsal ve uygulamalı anlatımlar olacak. Kongreye katılanlar öğretmenler ve müze çalışanları olacak. Bursa’yı ve müzeleri bize açtığı için Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

LEAVE A REPLY