Muradiye Külliyesi ve Çevresi

0
8454

Sultan II. Murad tarafından yaptırılan külliye, günümüzde kendi adıyla (Muradiye) anılan semttedir. Çekirge’deki I. Murad Hüdavendigâr Külliyesi ile Bursa Kalesi’nin bulunduğu Hisar Semti’nin arasında bulunan Muradiye, zamanla oluşan yapılaşmalarla, özellikle de ipek üretimi ve dokumacılığının burada gelişmesiyle önemli bir semt haline gelmiştir. Müslümanlar ve gayrimüslimler bölgede huzurlu bir yaşam ortamı yaratmış, bunu mübadeleye kadar uzun yıllar sürdürmüştür. Bölgede güzel mimarileriyle tekstil fabrikaları, eski evler, Osmanlı döneminden cami, türbe ve medreseler, üç de müze görmek mümkündür.

Nasıl gezilir?

Külliye, önceki bölümde anlattığımız Atatürk Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’ne yürüyüş mesafesindedir.

Eğer I. Murad Külliyesi ve Çevresi bölümünü gezmeyi hızla bitirdiyseniz, gezinize, Atatürk Müzesi’nin hemen yanından yukarı doğru çıkan Hamzabey Caddesi’ne dönerek Hamzabey Külliyesi’nden devam edebilirsiniz. Bu bölgeye ayrı bir gün ayırdıysanız, sürekli işleyen toplu taşıma araçlarıyla da buraya ulaşabilirsiniz.

Heykel bölgesinden Muradiye’ye ulaşım, Kent Müzesi’nin yanından kalkan Muradiye dolmuşları ile mümkündür. Heykel-Altıparmak-Çekirge hattı üzerinde çalışan herhangi bir toplu taşıma aracına bindiğinizde ise Kültür
Park’ın Beşikçiler kapısında inerseniz, tam karşınızdaki dik merdivenlerden çıkarak, bölgede gezinin ilk durağı olan, Hamzabey Caddesi üzerindeki Hamzabey Külliyesi’ne ulaşabilirsiniz.

Beşikçiler Mescidi, Hamzabey Caddesi’ni kesen ve kendi adını taşıyan cadde üzerindedir. Aynı caddenin doğuya doğru devamında şehrin en güzel Osmanlı halk kıyafetleri ve takıları örneklerinin bulunduğu, Şair Ahmet Paşa Medresesi içinde bulunan Uluumay Müzesi yer alır. Özel bir müzedir ve bölgede ücret karşılığı gezeceğiniz tek yer burasıdır.

Müze kapısının karşı çaprazında kalan şimşir kokulu geniş bahçenin doğusu ve güneyi, külliye yapıları ile çevrilidir.
İmaret, cami, çeşmeler, türbeler topluluğu, mezar taşları açık hava müzesi, hazire alanı, medrese, sıbyan mektebi ve 17. Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi bu park meydana bakar. Medresenin yanından Kaplıca Caddesi’ne doğru devam ederseniz, külliyenin, günümüzde özürlüler eğitim, kültür ve dayanışma merkezi olarak kullanılan hamamını görebilirsiniz.

Caddenin az yukarısında, aslında türbeler topluluğu içinde sayılan ama aradan cadde geçince dışında kalan Karşı Duran Süleyman Türbesi bulunur. Hüsnü Züber Evi, türbenin ilerisindeki Develi Sokak’a döndükten sonra, hemen sağdaki 3. Uzun Yol Sokak’ın üzerindedir. Kaplıca Caddesi’ne geri dönüp yukarı doğru yürümeye devam ettiğinizde, sırasıyla Üç Hanım Kızlar Türbesi, hemen arkasında Koca Naip Camii ve güzel mimarileriyle Fabrika-i Hümayun ile Romangal İpek Fabrikası’nı görmek mümkündür.

Bu noktadan sonra gittikçe dikleşen caddede ilerlerseniz, bir sonraki bölümde anlattığımız Hisar Semti’ne kadar
ulaşırsınız ama size tavsiyemiz bu bölgeyi başka bir güne bırakıp, Yahşi Bey Caddesi’ne dönerek, bölgenin sivil mimari örneklerini göreceğiniz Gece Mahallesi’ni gezmeniz. Yahşi Bey Caddesi’ni kesen 17. Dere Sokak’ın ilerisinde
Gülçiçek Hatun Türbesi, az ilerisinde de bahçe içinde gizli kalmış Yahşi Bey Türbesi bulunur.

Geldiğiniz yoldan Yahşi Bey Caddesi’ne geri dönüp, solunuzdaki merdivenli sokaktan aşağı inerseniz Altıparmak
Mescidi’ni görebilirsiniz. Buradan Altıparmak Caddesi’ne inerek sayısız işletmeden birinde açlığınızı yatıştırabilir, toplu taşıma araçları ile otelinize dönebilirsiniz.

Ne yenir, ne içilir?

Sultan II. Murad tarafından 15. yüzyılda imaret olarak inşa ettirilen taş yapı, günümüzde Osmanlı Mutfağı’nın eşsiz lezzetlerinin tadına varabileceğiniz Darüzziyafe Restoran’dır. Menüyü incelerken seçim yapmakta zorlanacaksınız
ama tatlıların arsından Fukara Keşkülü’nü denemeden bölgeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Çay-kahve keyfinizi, günümüzde Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nin bulunduğu Şair Ahmet
Paşa Medresesi’nin sükûtlu bahçesine saklamaktan pişman olmayacağınızı düşünüyoruz. Külliyeye yürüyüş mesafesindeki Kültür Park’ın Beşikçiler ya da orta kapısından girdiğinizde karşınıza çıkacak pek çok kafeterya ve restoranda da yemek yiyebilirsiniz.

Caminin hemen yanında, salı günleri, taze meyve, sebze ve kuruyemişlerle Bursa’nın en eski semt pazarlarından
biri kurulur. Önerdiğimiz tur güzergâhının sonundaki Altıparmak Caddesi’nde de pek çok büfe, lokanta bulabilirsiniz.

 

Kaynak: Bursa Rehberi, 1. Baskı, 2015
Yayıma hazırlayan: Bursa Araştırmaları Merkezi
Yayın Evi: Kültür A.Ş.

LEAVE A REPLY