Merinos’ta bayram

0
1219

Bursa’da bayram namazı, Merinos Park’ta ‘Harem-i Şerif’teki Osmanlı revaklarından esinlenerek’ oluşturulan açık namazgahta kılındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın kıldırdığı namazın ardından vatandaşlarla bayramlaştı.

Harem-i Şerif’teki Osmanlı revaklarından esinlenerek Merinos Park’ta Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan açık namazgah, teravih namazlarının ardından bayram namazında da binlerce vatandaşı ağırladı. ‘Asr-ı Saadet’ döneminde de bayram namazları, camiler dışında açık alanda oluşturulan namazgahlarda kılınabiliyordu. Son Peygamber Hz. Muhammed Aleyhisselam’ın sünnetinden esinlenerek oluşturulan namazgah, Bursalıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Bayram namazını Merinos Park’taki namazgahta kılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, namazın ardından vatandaşlarla tek tek bayramlaştı. Başkan Altepe, bayram namazını kılan ve bayramlaşma törenine katılan çocuklara harçlık da verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, namaz sonrası yaptığı açıklamada Bursalıların Ramazan Bayramı’nı kutladı. Alınan tedbirler nedeniyle Ramazan Ayı’nın Bursa’da huzur ikliminde geçtiğini ve şehrin dört bir yanına kurdukları aşevleriyle Bursa’da yaşayan herkesin Ramazan Ayı’nı hissetmesini sağladıklarını hatırlatan Başkan Altepe, bayram için de gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti. Başkan Altepe, “Hedefimiz tüm Bursa’nın huzurlu bir bayram geçirmesi. Bunun için tüm tedbirleri aldık. Tüm sistemlerimiz çalışıyor. Zabıta, cenaze, itfaiye hizmetlerimiz açık. Her şey Bursalıların aileleriyle birlikte güzel bir bayram geçirmesi için. Başta Bursalılar olmak üzere tüm İslam Alemi’nin Ramazan Bayramı mübarek olsun” dedi.

LEAVE A REPLY