Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi ve Çevresi

0
42

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan 15 yıl sonra, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından
1938 yılında açılan ve 262.000 m2 arazi üzerine kurulan Merinos Fabrikası, kapandığı 2004 yılına kadar alanında ülkemizin en önemli işletmelerinden biri olmuştur. Kurulduğu tarihten itibaren Bursa’da yaşayan pek çok kişiye istihdam sağlamış ve pek çok ailenin hayatını etkilemiştir. Gelişen teknolojiye ayak uyduramayarak kapanan fabrika,
Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ne dönüştürülmüş, çeşitli ulusal ve uluslararası festivallerin düzenlendiği sahneler, kongrelerin düzenlendiği salonlar, müzeler, geleneksel el sanatları eğitim merkezi, konservatuar, geleneksel müzik araştırmaları merkezi, sergi galerileri, kafeteryalar, restoranlar ve park alanı ile bütün şehrin kültürel ve sosyal hayatını etkileyen bir kompleks halini almıştır.

Nasıl gidilir?

Bölgeye Bursaray’la ya da Heykel’den kalkan Etibank dolmuşlarıyla ulaşmak mümkün. Etibank dolmuşlarının son
durağı Merinos Parkı’nın kuzeyinde, Bursaray’ın Merinos durağının çıkışı ise güneybatısındandır. Parka adını veren sanayi mirasımız Merinos Fabrikası, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülmüştür ve bu bölümde anlattığımız Tekstil Müzesi ile Göç Müzesi’ni bünyesinde barındırır.

Parkın güney ya da batı kapısından girerek bu müzelere ulaşabilirsiniz. Enerji Müzesi Hayat Lokantası’nın yakınında, parkın kuzeybatı tarafında kalır ve kocaman bacalarıyla hemen dikkati çeker. Tarihî Merinos
Tren istasyonu da parkın dışında, kuzeybatı tarafındadır. Bilim Teknoloji Merkezi ise Yeni Yalova Yolu üzerinde, Buttim fuar alanının yanındadır ve bölgeden geçen Terminal otobüsleriyle ulaşılabilir.

Ne yenir, ne içilir?

Merinos Parkı ve civarında pek çok kafeterya ve lokanta mevcuttur. Park bünyesindeki Hayat Lokantası, hem
Bursa’nın çok lezzetli ev yemeklerini sunması, hem de huzurlu atmosferiyle şehirdeki en iyi lokantalardan biridir. Burada özellikle süt helvası yemeden bölgeden ayrılmamanızı öneririz.

Gölpark, Gönül Dostları Sofrası, Mantı Evi, Cafe Kule ve Merinos Kongre Kafe de park içindeki diğer tesislerdir.
Parkın dışında, kuzey batısında kalan tarihî Merinos Tren İstasyonu’nda kafeterya ve restoran bulunur. Burada
kafeteryaya dönüştürülmüş eski bir vagonun içinde de yiyecek ve içecek servisi yapılır.

Kaynak: Bursa Rehberi, 1. Baskı, 2015
Yayıma hazırlayan: Bursa Araştırmaları Merkezi
Yayın Evi: Kültür A.Ş.

CEVAP VER