Mehmet Akif şiirleriyle anıldı

0
1359

Yıldırım Belediyesi, Türk Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 96’ncı yılı münasebetiyle, Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu ile Şair Serdar Tuncer’i düzenlediği programla Yıldırımlılarla bir araya getirdi.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün anlatıldığı söyleşide, Vehbi Vakkasoğlu İstiklal Şairi’nin yaşamı hakkında bilgi verirken, Serdar Tuncer de Mehmet Akif tarafından kaleme alınan şiirleri seslendirdi. Bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, ahlak ve karakterin zirvesi olarak tanımlayan Yazar Vakkasoğlu, “Mehmet Akif, anılmaya ihtiyacı olan biri değildir. Ahlak ve karakter bakımından zirvede yaşamış, örnek bir insan olarak ömrünü tamamlamıştır. Bizlerin Akif’i anlamaya ve kendimize örnek almaya ihtiyacımız var. Emin olun aradığınız tüm güzellikleri Mehmet Akif’in gönlünde bulacaksınız. O’nun ruhunu sıksanız, bugün çok ihtiyacımız olan doğruluk ve dürüstlük damlar. Bir daha sıksanız, ikinci bir damla haline getirseniz dostluk damlar” dedi.

İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitleri gibi abide şiirleri, bir ahlak ve karakter abidesi olan Mehmet Akif Ersoy’dan başkasının yazamayacağını dile getiren Vakkasoğlu, “Milli mücadele ruhu, milletimizin vatan sevgisi ve istiklal aşkı, en veciz ifadesini İstiklal Marşı’mızın mısralarında bulmuştur. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, azimle, inançla, büyük fedakarlıklarla yürütülen istiklal mücadelemizi, yazdığı muhteşem mısralarla destanlaştırmış ve ebedileştirmiştir. İstiklal Marşı, milli birlik ve beraberlik idealimizi en güzel biçimiyle vurgulayan bir mutabakat belgesi niteliği taşımaktadır. Her mısrasında ayrı bir duygu yoğunluğu bulunan böylesine bir şiiri Mehmet Akif’ten başkası yazamazdı” diye konuştu.

LEAVE A REPLY