Liselerarası Müzik Yarışmasına Başvurular Sürüyor

0
777

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan Bursa Liselerarası Müzik Yarışması’nın (Genç Star) tanıtım toplantısı yapıldı. Jüri üyeleri arasında Türk Halk Müziği’nin ünlü ismi Hüseyin Turan’ın da yer aldığı tanıtım toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Yarışmada başarılı olan gençlerimizin, katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği başarılar, bizim için mutluluk ve gurur verici bir olay” dedi.

Müziğe karşı ilgi duyan ve bu alanda kendini göstermek isteyen genç yetenekleri keşfederek, seslerini duyurmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen Liselerarası Müzik Yarışması’na (Genç Star) başvurular başladı. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Pop Müzik dallarında, 5 farklı kategoride gerçekleştirilecek yarışmanın tanıtım toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “En İyi Erkek Solist, En İyi Bayan Solist, En İyi Düzenleme, En İyi Orkestra ve En İyi Solo Çalgı kategorilerinde yapılacak yarışmaya katılmak isteyen gençlerimiz, 14 Ekim-4 Aralık 2015 tarihleri arasında yarışmaya başvurabilirler. Eleme ve final olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek yarışmamızın kazananları, 9 Ocak 2015 tarihinde düzenlenecek final gecesinde belli olacak” diye konuştu.

Gençlerin önünü açmak için eğitimden spora, edebiyattan sanata kadar pek çok alanda etkinlikler düzenlediklerini ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Başarıyla gerçekleştirdiğimiz Mevlana Şiir Yarışması,  ülkemizin dört bir yanında gençlerimizi şiire teşvik ediyor. 14 yıldır devam eden Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmamız, Feraizcizade Oyun Yazma Yarışması, gençlerimizin gelişimine katkı sağlayacak, onların ufkunu açacak etkinliklerimizden bazıları. Bu etkinliklerimiz, gençlerimizin yeteneklerini ortaya çıkartmalarında çok büyük katkı sağlıyor. Çocuklarımız, yarınlarımızı temsil eden en büyük varlığımız. Onları desteklemek ve cesaretlendirmek de bizim vazifemiz” diye konuştu.

Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmalarda gençlerin elde ettiği başarıların kendilerine büyük gurur yaşattığını söyleyen Başkan Dündar, ‘2013 yılında birinci olan gençlerimiz, 2014 yılında İtalya ve Rusya’da,  2015’te yine İtalya’da düzenlenen uluslararası yarışmalarda birinci olarak büyük bir başarıya imza attı. İmkan tanındığında neler yapabileceklerini bizlere göstermiş oldular. Bu başarılar bizleri gururlandırıyor. Buradan, müziğe yeteneği ve ilgisi olan tüm gençlerimizi aynı gururu ve başarıyı yaşamaları ve yaşatmaları için Genç Star yarışmamıza davet ediyor, katılan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

Türk Halk Müziği sanatçısı ve Genç Star jüri üyesi Hüseyin Turan, Ankara’da yaşanan üzücü olayı kınayarak başladığı konuşmasında, “Gençlerimizi sanatla daha fazla buluşturursak, ne canlı bomba olacaklardır, ne de ülkenin huzurunu bozan olaylara karışacaklardır. Tam tersine sanat var oldukça, bu tür etkinlikler çoğaldıkça gençlerimiz daha iyi yetişeceklerdir. Sanat onları ayrıştıran değil, birleştiren, barışa, dostluk ve kardeşliğe yönlendiren en önemli etken olacaktır. Osmangazi Belediyemizin öncülüğünde düzenlenen bu yarışmaya katılacak olanlara şimdiden başarılar diliyorum. Başta başkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmaya Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dalında başvuruların yeterli sayıda olmaması, ağırlıklı olarak Pop Müzik alanında müracaatlar olması ile ilgili eleştiri üzerine söz alan Hüseyin Turan, “Gençlerimize dayatılan bir şey var. Gençlerimiz, 20’li yaşlardan sonra öz müzikleriyle tanışıp, onun farkına varıyorlar. Bu anlamda gençlerimizi kendi özümüzle daha erken tanışıp buluşmaları için de buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Son yıllarda bir takım şeyleri unutmuşuz. Aşık Veysel’in bir türküsü var, bu günlerde tüm televizyon ekranlarında bu türkünün sözleri dolaşıyor. Bu anlamda, nasıl bir hazineye sahip olduğumuz da ortaya çıkıyor” diyerek, gençlerin Halk Müziği’ne daha fazla yönelmesine gerektiğine dikkat çekti.

Liseler Arası Müzik yarışması tanıtım toplantısına katılan Osmangazi İlçe Milli eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ve jüri üyeleri de, düzenlediği etkinliklerle gençlere sahip çıkan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a ayrı ayrı teşekkür etti.

LEAVE A REPLY