Kukla ve Gölge Oyunları Festivali Başladı

0
1434

‘16. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreni ve renkli gösterilerle başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından, Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi işbirliğiyle düzenlenen ‘16. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’, bir hafta boyunca Bursa’da eğlenceli anlara imzasını atacak.
Geleneksel Türk gölge oyunu Karagöz’ün, farklı kültürlerdeki gölge oyunlarının ve çeşitli kukla tiplerinin, çocuk ve gençlere detaylıca tanıtıldığı festival, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarını bu yıl da Bursa’da buluşturuyor.

Bursa’nın değeri; Karagöz
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, kentin kültürel mirasının zenginliğine işaret etti. Başkan Altepe, Bursa’nın kültür ve sanat birikimiyle de öne çıktığına değinerek, “Kültür ve medeniyetin öncüsü Bursa’dan dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajları gönderiyoruz. Karagöz, Bursa’nın değeridir. Karagöz’ün 2009 yılında UNESCO tarafından ‘Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası’ olarak kabul edilmesiyle festivalimizin anlamı daha da arttı. Festivale bu yıl 7 ülkeden katılan ekipler 17 ilçede 21 sahnede, 47 gösteri, 5 atölye çalışması ve 3 seminer gerçekleştirecekler” dedi.
Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın kültürel birikiminin geleceğe taşıdığına işaret ederek, festivalin farklı kültürleri Bursa’da buluşturmasının yanında gölge ve kukla sanatlarının yaşatılmasına ve geleceğe aktarılmasına da katkı sağlayacağını vurguladı.
UNIMA Türkiye Başkanı Vural Arısoy da konuşmasında 16. kez gerçekleştirilen festivalle, Bursa’da kukla ve gölge oyunları sanatına sahip çıkıldığını belirterek, sanatın yaşatılmasına katkı koyan Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Arısoy, Bursa’da kukla ve gölge oyunları okulu kurulması önerisinde bulundu.

Ünver Oral’a 55. sanat yılı plaketi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmaların ardından usta Karagöz Sanatçısı Ünver Oral’a 55. sanat yılı dolayısıyla plaket verdi ve festivale katılan tüm ekiplerle günün anısına fotoğraf çektirdi. Açılış programında ayrıca, Bulgaristan ProRodopi Sanat Merkezi sanatçısı ‘Eriklerin Çöpü’ adlı gösterisini ve İstanbul Kukla Tiyatrosu’ndan Ünver Oral da ‘Karagöz’ün Manavlığı’ adlı gösterisini yaparak sanatseverlerin gönlünü fethetti. Oyunları ilgiyle izleyen çocuklar, sanatçıları coşkulu alkışlarla ödüllendirdi.

Festival 28 Kasım Cumartesi günü sona erecek
Bursa’da bu yıl 23 ile 28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen festivale; Almanya, Bulgaristan, Brezilya, İran, İspanya ve Rusya’dan gelen ekipler ile Türkiye’den Hayali Sükût, Çelebi Karagöz Kukla Tiyatrosu, Gölge Gösteri Sanatları Karagöz Kukla Evi, Açıkgöz Kukla Tiyatrosu, Kukla Organizasyon, Cengiz Samsun Kukla Tiyatrosu, Balakin Tiyatrosu, Hayali Kybele Kukla Tiyatrosu, Çocuk Prodüksiyon, Hakan Arısoy, Bülent Aksu, Deniz Karalar, Metin Özlen, İstanbul Kukla Tiyatrosu, Bursa Karagöz Tiyatrosu, Bursa Gölge Tiyatrosu, Oyunbaz Atölye ve Hayali Tayfun Özeren katılıyor. Gösterileri izlemek isteyen sanatseverler, festival hakkında detaylı bilgiye (0224) 2344912 numaralı telefonla BKSTV’ye ulaşabilecekler.

LEAVE A REPLY