Küçük mucitlerin mikroskopla imtihanı

0
1324

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde mikrobiyoloji konsepti ile gerçekleştirilen etkinlik yoğun ilgi gördü. Etkinliğe katılım gösteren minikler, kendi mikroskoplarını yaptı, mikroskobik canlılar dünyasında keşfe çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek hedefiyle kentte kazandırdığı ve kısa sürede kentin önemli markası haline gelmeyi başaran Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki bilimsel etkinlikler yoğun ilgi görüyor. Ürettiği eğitim teknolojileri, dönemsel sergileri ve dünya çapında yakaladığı marka başarısı ile Bursa’nın gururu olan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde geçtiğimiz günlerde “mikro biyoloji” ana konsepti ile gerçekleştirilen etkinlikte minik mucitler, kendi mikroskoplarını yapmanın heyecanını yaşadılar. 10-14 yaş aralığındaki öğrencilere yönelik gerçekleştirilen etkinlik yoğun ilgi görürken bilime meraklı minikler, köpek balığı pulundan kelebek kanadına, tuz kristallerinden kurbağaya, su yılanı ve terliksi hayvandan ıhlamur ağacı gövdesine dek yüze yakın farklı preparattan merak ettiklerini inceleme imkânı da buldular.

Etkinliğin sonunda yaptıkları mini mikroskopları evlerine götüren öğrenciler, oldukça renkli geçen bilimsel etkinlikle preparat hazırlamayı da öğrendiler. Mikro dünyanın keşfine yönelik gerçekleştirilen etkinlik, minik bilim meraklıları için özel hazırlanan “Canlılar” konulu 3 boyutlu filmin gösterimi ile son buldu. Bursa Bilim Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi olarak gerçekleştirdikleri bilimsel etkinliklere gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini, bu etkinliklere yönelik taleplerin sadece Bursa ile sınırlı kalmadığını söyledi. Mikrobiyoloji konsepti ile gerçekleştirilen etkinlikte miniklerin gösterdiği çabanın gelecek nesillerin bilimle yakınlaşması adına sevindirici olduğunu ifade eden Bakan, yoğun ilgi gören bilimsel etkinliklerin farklı konseptlerle süreceğini söyledi. Bakan, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin çocukları ile birlikte nitelikli zaman geçirmek isteyenlerin ailelerin tek adresi haline geldiğini ve bilime yönelik bu merakın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

LEAVE A REPLY