İZNİK

0
7535

İnsanlık ve dinler tarihinin okunacağı bir kitap, her yüzyılın medeniyetlerinin bir enstrüman olarak çaldığı bir yer İznik; 7000 yıllık höyükleriyle ilk yerleşimin, Büyük İskender’in kumandanlarının, Bithynia Krallığı’nın, Roma ve Bizans’ın, Selçuklular’ın, Osmanlı’nın izlerini sürmemizi sağlar.

Birçok medeniyete başkentlik yapan, Hıristiyanların en önemli hac merkezlerinden olan, İsa’nın Tanrı’nın oğlu olarak kabul edildiği 1. Konsül, resim ve heykel sanatının önünü açan 7. Konsül’ün toplandığı, Osmanlı’nın ilk medresesine ev sahipliği yapan, ulemalar diyarı diye anılan, çinileri ile dünyanın en önemli mimari eserlerini donatan , İznik’i anlamak tarihi anlamaktır.

Selçuklu döneminde fethedilerek, Nicea’nın izi “İznik” adını alan kent, Anadolu’nun da ilk Türk başkenti olmuştur. Bizans döneminde de başkent olan şehir, 1331 yılında Orhan Bey tarafından alınarak Türkler tarafından yine başkent ilan edilmiştir.

14 ve 15. yüzyılda kültür merkezi olan İznik’e alimler diyarı da denilmeye başlandı.

Her dönemin ve her medeniyetin izlerini görmenin mümkün olduğu şehir, aynı zamanda medeniyetler arasındaki etkileşimin kültürel ve sosyal yaşantılarına yansımalarının da en güzel örneklerini barındırmaktadır.

Dağların ve gölün, çininin ve zeytinin, dün, bugün ve yarının şarkısını dinlemek, kiliselerden ve camilerden gelen ilahilerin sesini duymak isterseniz, güneşin en kızıl haliyle, göl sularına saklandığı İznik’te buluşmak üzere…

LEAVE A REPLY