“Işığın Kenti Apollonia” kazı çalışmalarına ödül

0
1018

Tarihi Kentler Birliği’nin her yıl verdiği, “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Proje Uygulamalarını Özendirme Yarışması” kapsamında, Nilüfer Belediyesi’nin “Işığın Kenti Apollonia” kazı çalışmaları, “Süreklilik Ödülü”ne değer görüldü.

Tarihi Kentler Birliği 2016 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın  sonuçları, İstanbul’da toplanan jüri tarafından belirlendi. Yarışmaya 69 belediye, 82 uygulama ve 61 proje olmak üzere toplam 143 başvuruda bulundu. Yarışma jürisinin değerlendirmeleri sonucunda “Işığın Kenti Apollonia Yeniden Doğuyor” isimli kazı çalışması, “Farklı disiplin ve ölçeklerde devam ettirdiği istikrarlı koruma projeleri” kapsamında “Süreklilik Ödülü” aldı. Ödüller, 2017 Antalya YAPEX Fuarında sahiplerine verilecek.

MÜZE PARK OLUŞTURULACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile 2016 yılı Ağustos ayında Gölyazı Mahallesi Nekropol (Antik mezarlık) alanında, Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Bursa Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Prof. Dr. Mustafa Şahin’in bilimsel danışmanlığında başlatılan kurtarma kazıları, kutsal alan ve Kız Ada Apollon Tapınağı kurtarma kazı çalışmalarıyla devam ediyor. Kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan kalıntılar, korugan projesiyle koruma altına alınıyor. Çalışmalar kapsamında,  arazinin doğal yapısına müdahale etmeden gezi yolları, görsel anlatımlı bilgilendirme tabelalarıyla tüm güvenlik önemleri alınmış bir  müze park oluşturulması hedefleniyor. Arkeolojik kazılar ilerledikçe elde edilen eserlerin yerinde sergilenebilmesi için kurulacak müze, çevresinin 2500 yıllık tarihini öğretici faaliyetler ve bilgilerle turistlere aktarabilecek çağdaş bir yapı olarak tasarlanacak.

LEAVE A REPLY