İran’da Bursa rüzgarı esti

0
1063

‘11. Dünya İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’, İran’ın tarihi şehirlerinden Qazvin’de gerçekleştirildi. İpekyolu Şehirleri bayrağına geçtiğimiz yıl ev sahipliği yapan Bursa, İran’daki toplantıda da yerini alarak, bu alandaki tecrübelerini katılımcılara aktardı. Üye ülkelerin belediye başkanlarının katıldığı toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ve Başkan Altepe’nin Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez katıldı. Toplantıda bir konuşma ve sunum yapan Elbas, ipeğin Uzak Doğudan Anadolu’ya ve oradan Avrupa’ya ulaşmasında Bursa’nın rolünü ve bugün Bursa’da ipekçilik üzerine yapılan yeni çalışmaları anlattı.

Üst düzey katılım
Qazvin şehrinin ünlü Saad-Al Saltaneh Kervansarayı’nda gerçekleştirilen toplantı, İran ulusal marşı ve Kur’an tilaveti ile başladı. Uluslararası bir toplantı olması nedeniyle İran devlet adamlarının yoğun katılım gösterdiği toplantının açılışında; Tahran Belediye Başkanı Dr. Ghalibaf, Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanı Dr. Akhoondi, İslami Şehir Konseyi Başkanı Fasihi Ramandi’nin yanı sıra; Qazvin, Şiraz, Trabuzan, İsfahan gibi tarihi şehirlerin belediye başkanları da birer konuşma yaptı. Qazvin İmamı Ayatollah Abedi, Qazvin Vilayeti Valisi Dr. Hemmati, Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Örgütü Başkanı Dr. Slotanifar, İran İslam Parlamentosu Qazvin Temsilcisi Dr. Davood Mohammadi, Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması ve Yenilenmesi Fonu Başkanı Dr. Pouyandeh ve UNESCO İran İslam Cumhuriyeti ve Türkmenistan Temsilcisi Laroche de konuşmacılar arasında yer aldı.

Bursa’daki ipek faaliyetleri konuşuldu
İpekyolu şehirleri arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi, şehirlerin kalkınması, bu şehirlerin karşılıklı işbirliği, kişisel ve kurumsal anlamda bu sürece kimin nasıl katkı koyabileceği konularında gerçekleştirilen toplantının ilk oturumunda Bursa da yer aldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin gönderdiği mesajı davetlilere okuyan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas, daha sonra da ipeğin Uzak Doğu’dan Avrupa’ya gidiş yolculuğunu ve Bursa’nın rolünü anlattı. İpekyolu şehirleri arasındaki işbirliğinin bugün de eski düzeye gelmesi için öncelikle ipekçilik konusunda yeni uygulamaların yapılması gerektiğini kaydeden Elbas, Bursa’da son yıllarda bu alanda yoğun bir çalışmanın olduğunu bildirdi. İpek üretiminden, üretilen ipeğin işlenmesi ve ürün haline getirilmesi sürecine kadar her noktaya belediye desteği sağladıklarını kaydeden Elbas, “Bursa’da, pek çok tarihi eserimizi restore ederek ipekçilik alanında işlevlendiriyoruz. Yüzyıllar boyunca ipek ticaretine ev sahipliği yapmış tarihi mekanlarımız, bugün de ipekçilik sektörüne katkıda bulunuyor” dedi.
Elbas ayrıca, Başkan Altepe’nin mesajında da yer alan, ‘Dünya İpek Yolu Şehirleri Forumu’ çatısı altında, bu şehirler arasında bir ‘Müzeler Birliği’ oluşturulması önerisini de yineledi. İki gün süren toplantıların ardından ‘İpek Yolu Kervanı Anıtı’nın açılışı ve daha sonra da Qazvin’deki tarihi anıt ve mekanların ziyareti de gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
Previous articleUlu Şehir Bursa
Next articleBazilika halka açılıyor

LEAVE A REPLY