İllüzyon Şenliği 29 Şubat’ta Bursa’da

0
1406

Dünyaca ünlü Bursalı sihirbaz Zati Sungur anısına düzenlenen ‘Bursa İllüzyon Şenliği’, 8 Mart Salı günü saat 20.00’da Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen program, dünyanın en tanınan illüzyonistleri arasında yer alan ve 1984 yılında yaşamını yitiren Zati Sungur anısına gerçekleştiriliyor. Sungur, ünlü illüzyonistlerin katılımı ile ‘Bursa İllüzyon Şenliği’nde anılacak. 8 Mart Salı günü saat 20.00’da başlayacak olan programda ünlü sanatçının yaşamından önemli anları konu alan bir sunum yapılacak. Programa illüzyonistler Özgür Kapmaz, Barış Çeviker, Aysun Ökdemir, Ahmet Küçükdoğan, Deniz Kılıç, Enver Ertaş ve Sihirbaz Sabu da özel gösterileriyle renk katacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek şenliğin davetiyeleri, Tayyare Kültür Merkezi gişesinden temin edilebilecek.

Zati Sungur kimdir?
Bursa’da 1898 yılında doğan Sungur, Ulucami müezzini ve Emir Sultan türbedarı Hüsnü Efendi’nin oğludur. İlköğrenimini Nalbantoğlu’nda tamamladıktan sonra Bursa Sultanisi’nde (Bursa Erkek Lisesi) okudu. 1914’te İstanbul’daki Denizcilik makine Mektebi’ne (Deniz Astsubay Okulu) girdi. 1916’da denizaltı stajı yapmak üzere Almanya’ya gönderildi. İki yıl süreyle Alman ordusunda çeşitli kurs ve eğitimlere katıldı. 1. Genel Savaş sonlarına doğru Osmanlı Devleti ile Almanya’nın bağlantısı kesilince yurda dönemedi. Ortopedi atölyelerinde ve Köln’de bulunan Humboldi makine fabrikasında vinç operatörü olarak çalıştı. Daha okul sıralarında iken iskambil kağıtlarıyla yaptığı bazı oyunlar arkadaşlarının ilgisini çekmekteydi. Bu konudaki becerisi beğeni toplayınca, yeni kataloglar isteyerek yeni oyunlar geliştirdi, kendisini yetiştirdi ve sürekli olarak illüzyon sanatıyla ilgilenmeye başladı. 1920’de Berlin’deki Wittengarden Tiyatrosu’nda verdiği temsille birdenbire büyük ün kazandı. 1922’de bir grup sanatçıyla birlikte Fransa, İtalya, İspanya, Kuzey ve Güney Amerika turnesine çıktı. Daha sonra kendi kadrosunu kurdu ve iki saatlik temsiller düzenlemeye başladı. ‘Kont Sati Von Richmond’ takma adıyla, dünya çapında tanındı. Daha sonra 14 yıl süreyle Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Brezilya’ da ‘Zati Bey’ adıyla temsiller verdi. Turnelerinde iki kamyon, on ton araç-gereç ve 10-12 dolayında yardımcı personel kullanıldı. 1936’da Türkiye’ye döndü. İlk temsilini Fransız Tiyatrosu’nda verdikten sonra 1936-1937 yıllarında Türkiye’nin çeşitli kentlerini dolaştı. Bu arada Atatürk’ün de ilgisini çekti ve beğenisini kazandı. Zamanla gerek Türkiye’de gerekse dünyada aranan sanatçılar arasına girdi. Daha sonra genç sanatçılar yetiştirmek üzere yeni illüzyon üretimine koyuldu. Her yıl düzenlenen Uluslararası İllüzyonistler Kongresi’nde Türkiye’yi temsil etti. 1975 ve 1981 yıllarında Çekoslavakya’nın Karlovy Varl kentinde yapılan yarışmalarda iki kez ‘Dünya Sihirbazlar Kralı’ seçildi. Sabu, tüm hünerlerini kendi atölyelerinde üretmiştir. Onun buluşu olan oyunlar, dünya illüzyonistleri tarafından onun adıyla sahnelerde sergilemektedir. ‘Zati Sungurluk yapmak’ deyimi de illüzyon becerisi dolayısıyla yaygınlaşan Sungur, İstanbul’da 6 Temmuz 1984’te öldü.

LEAVE A REPLY