Bursa Hayvanat Bahçesi

0
7571

Bursa’da 1955 yılında hizmete açılan, Kültür Park içerisinde yan yana dizilmiş barınaklar şeklinde sergilenen hayvanlardan oluşan Hayvanat Bahçesi, uzun yıllar Kültür Park ziyaretçilerinin ilgi odaklarından biri olmuştur. Dünyada değişen hayvanat bahçesi standartlarını yakalamak adına küçük çaplı olan Kültür Park Hayvanat Bahçesi, Soğanlı’da Botanik Park’ın yanında bulunan 206. 600 m² ’lik alana Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliğinden destek istenerek dünya standartlarında projelendirilmiş ve 1998 yılında taşınmıştır.

10 Kasım 1998’de halkın yoğun ilgisiyle kapılarını ziyaretçilerine açan Bursa’nın modern Hayvanat Bahçesinde doğal yaşama benzer ortamlar oluşturulan yeni barınaklarda hayvan refahı en üst düzeyde tutulmaktadır. Bursa Hayvanat Bahçesi kentlilik bilinci içinde ziyaretçilerinin doğaya olan özlemlerini karşılayabilecekleri, değişik ve hoş zaman geçirebilecekleri ortamlar sağlayarak; tanı- sev -koru temasıyla gerçekleştirdiği eğitim ve etkinliklerle doğa ve hayvan sevgisinin oluşması, çevre bilincinin gelişmesini görev edinmiştir.

Hayvanat Bahçesi bünyesinde halkımızın eğlenceli vakit geçirebilmesi amacıyla, kafeteryalar, çocuk oyun parkları, eğitim amaçlı gösteri merkezi ( slâyt, film, video) ve çocu kların birebir eğitim alabilecekleri sınıflar bulunmaktadır. İdari binaları, hayvan mutfağı, hayvan kliniği, rehabilitasyon merkezi, sosyal tesisleri ve eğitim üniteleri ile bir bütün olan bahçemizde su kuşları kafesi, aslan barınağı ve Afrika savanası Avrupa’nın en iyi örnekleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca çocuk hayvanat bahçesi bölümünde yer alan ve Türk mimarisini yansıtan Cumalı Kızık evleri de oldukça dikkat çekicidir.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğine Eylül 2011 de tam üye olan bahçemiz, tür çeşitliliği ve hayvan sayısını artırma ile ilgili çalışmalarına hız vererek, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesi hayvanat bahçelerinden bağış yoluyla hayvan getirmektedir. Yirmi yılını geride bırakan Bursa Hayvanat Bahçesi her geçen gün ziyaretçi sayısını artırarak yılda 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

PAYLAŞ
Previous articleHünkar Köşkü Müzesi
Next articleGölyazı

LEAVE A REPLY