HARMANCIK

0
12491

1987 yılında ilçe olan Harmancık, Uludağ’ın güneyinde, yüksek yaylalar arasında yer alır. Bursa-Balıkesir (Karesi) ve Kütahya il sınırlarının birleştiği yerdedir. Rakımı 650m, yüzölçümü ise 38, 928 hektardır. Karasal iklim görülür. İlçenin etrafı çam ormanları ile çevrilidir. İlçe, bir merkez belediye ve 27 köyden oluşur 8. 340 nüfuslu ilçede halkın büyük çoğunluğu tarım ile uğraşır. İş imkânlarının kısıtlılığı nedeniyle sürekli dışarıya göç veren bir ilçedir.

İlçe nüfusu, Bursa nüfusunun binde beşini oluşturur. Ticaret hayatı fazla gelişmiş değildir. İlçe merkezinde çarşamba günleri kurulan pazar yeri ve her yıl ağustosta düzenlenen 7 günlük panayır ilçe ekonomisine canlılık getirir. Ekonomi: 1994’teki madencilik krizine kadar en önemli gelir kaynağı madencilik olmuştur. İlçe, geniş krom yataklarına sahiptir. Dünyada krom ilk defa 1848’de Amerikalı Lawrence Smith tarafından Harmancık’ta Dağardı-Koca Maden´de bulunmuştur.

1950’lerde bu yana faaliyet gösteren Hayri Ögelman Madencilik adlı özel kuruluş ile krom işletmecisi Etibank’ın 1994’te faaliyetlerine son vermesi ve Gedikören köyü civarındaki mermer ocaklarının kapanması ile ilçede işsizlik artmıştır. Bölge halkından pek çok kişi yakın çevredeki Tunçbilek, Orhaneli kömür işletmeleri ve termik santrallarında çalışmaktadır.

Tarım: İlçede tarım arazisinin yetersiz olması nedeniyle tarım ile geçim sağlayan aile sayısı azdır. Genellikle aile ihtiyacını karşılamak üzere, ticari amaçla satışı yapılamayacak miktarlarda sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Buğday, arpa, mısır, ayçiçeği ve baklagil tarımı yapılır. Tarih: İlçe, Osmanlıların fethine kadar Doğu Roma/Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş, 1261’den sonra Bizans’a bağlı bir tekfurluk tarafından yönetilmiştir.

Osmanlılar tarafından fethedildiği zaman Harmancık tekfuru olan Mikhail Köse’nin mezarının Harmancık-Tavşanlı arasında veya ilçe merkezinde Dede mevkiinde olduğu söylenmektedir. Bu konu hakkında çok spekülasyon vardır, Doğu Roma-Bizans kaynaklarına göre Mikhael Kosses, Hadrianoi Tekfuru´dur. Geçmişte nahiye merkezi olan Harmancık’ın adı Çardı idi, nahiyenin tamamına Harmancık denilmekteydi. Doğu Roma İmparatorluğu´ndan beri Adranos (Orhaneli) ilçesine bağlı Harmancık nahiyesi iken 1987’de çıkan bir kanunla ilçe olmuştur.

PAYLAŞ
Previous articleBÜYÜKORHAN
Next articleİNEGÖL

LEAVE A REPLY