Halk kültürü mercek altında

0
1208

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘Gelenekselden Evrensele Türk Halk Kültürü Seminerleri’nin ilk etkinliğinde, ‘Cumhuriyet Döneminden Bugüne Halk Kültürü ve Halkoyunlarının Kurumsal Gelişimi’ konusu gündeme taşındı.

Milli kültüre ait medeniyetin taşıyıcı öğeleri olan halk bilimi ürünlerinden halkoyunları, halk kültürünün bilimsel metotlara dayanan eğitimi, özel sahne düzenlemeleri ve prodüksiyonlar ile çağdaş formlarda düzenlenen müzikler gibi konularda nitelikli çalışmalara imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü, Halk Kültürü Faaliyetleri Stratejik Çalışma Planı kapsamında özel bir projeye başladı.

Bursa’da halkoyunları konusunda sürdürülen çalışmaların kalite ve niceliğinin arttırmak amacıyla bu alanda faaliyetlerde bulunan kişi, kurum, kuruluş ve halkoyunları sanatçılarına yönelik düzenlenen ‘Gelenekselden Evrensele Türk Halk Kültürü Seminerleri’nin ilki, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi Üftade Gösteri ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Her ay tekrarlanması hedeflenen seminerlerin ilkinin moderatörlüğünü UNESCO CID Dünya Dans Konseyi Akademik Kurul Üyesi Müzik ve Halkbilimi Uzmanı Erdinç Ertüzün üstlendi. Ankara Üniversitesi Türk Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Halkbilimi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Gözaydın ile MEB Danışma Kurulu Üyesi ve Öğretim Görevlisi Ahmet Şenol’un konuk olduğu etkinlikte, ‘Cumhuriyet Döneminden Bugüne Halk Kültürü ve Halkoyunlarının Kurumsal Gelişimi’ konusu incelendi. Programın sonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürü Dr. Turgay Mercan, katılımcılara Bursa kitabı hediye etti.

 

LEAVE A REPLY