Göç Müzesi’nde ‘Zorunlu Göç ve Mübadele’ sergisi

0
1265

Bursa Göç Tarihi Müzesi, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi 80’li yıllar mezunu (İDGSA80) 62 sanatçı tarafından savaş, politika, baskı, sürgün açlık gibi sebeplerle göçe zorlanan insanların geride bıraktıkları anılarını canlı tutma amaçlı hazırlanan ‘Anılarını Peşlerinden Sürükleyenler’ isimli resim sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Bursa’nın 8500 yıllık göç tarihine ışık tutan Bursa Göç Tarihi Müzesi, yaşayan en büyük canlı organizma olan göç konusunda önemli çalışmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü ve İDGSA80 grubunun ortaklaşa hazırladığı ‘Anılarını Peşlerinden Sürükleyenler’ isimli resim sergisi, Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde izlenime açıldı. Zorunlu göç ve mübadele konusunda algı oluşturmayı amaçlayan sergi, 62 sanatçının eserlerinden oluşuyor. Özellikle Anadolu olmak üzere dünyanın her yerinde savaş, politika, baskı, sürgün açlık gibi sebeplerden göçe zorlanan insanların geride bıraktıkları anılarını canlı tutmak için hazırlanan sergide, mübadele döneminde Anadolu’ya getirilen Türkler ile Anadolu’dan Yunanistan’a Lozan Anlaşması gereği gönderilen Rumların hikayeleri de resmediliyor. Suriye’de yaşanan savaş ve insanlık dramının da karelere aktarıldığı sergi, 29 Nisan-27 Mayıs tarihlerinde ziyaret edilebilecek. 

Sergi kapsamında düzenlenen ‘Analogdan Dijitale Fotoğrafın Sanatsal Açıdan Tarihsel Gelişimi’ konulu seminer düzenlendi. Fotoğraf Sanatçısı Uğur Gökhan’ın konuşmacı olduğu seminerde, fotoğrafın tarihsel sürecini dinleyicilerle paylaşıldı. Günümüzde teknolojinin hızla geliştiğini, insanların cep telefonlarıyla da fotoğraf çekebildiğini söyleyen Uğur Gökhan, her çekilen fotoğrafın sanat değeri taşıyıp taşımadığının ise tartışılan bir konu olduğunu belirtti. Fotoğrafın toplumla buluşmasının ve değer kazanmasının Magnum fotoğrafçılarıyla ile mümkün olduğunu anlatan Gökhan, Magnum’un 1957’de 5 fotoğrafçı tarafından kurulduğunu hatırlattı. Gökhan, daha sonra Magnum’un efsane isimlerine ait fotoğraflarını göstererek hikayelerini anlattı.

Seminerin ardından ve İDGSA80 grubu sanatçıları tarafından hazırlanan ‘Anılarını Peşlerinden Sürükleyenler’ isimli resim sergisi izlenime açıldı.

LEAVE A REPLY