Festivalde 55 Yıl

0
851

Bu yıl 56. kez gerçekleştirilen ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin geçmişinden bugüne uzanan öyküsü, Bursa Kent Müzesi’nde izlenime sunulan ‘Festivalde 55 Yıl’ sergisinde gözler önüne seriliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 56.’sı düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin geride kalan 55 yılı, özel bir sergiyle taçlandı. İlk kez, 7 – 12 Eylül 1962 yılında gerçekleştirilen ve bugüne dek Bursa’nın en önemli kültür sanat etkinliği olan ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin öyküsünün anlatıldığı ‘Festivalde 55 Yıl’ sergisi, Bursa Kent Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Serginin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez, festivalin Bursa’nın köklü bir geleneği olduğunu söyledi. İlk gününden bugüne dek festivalin Bursa’nın kültürel gelişimine çok önemli katkılar sağladığını belirten Erdönmez, Bursalıların da 55 yılı geride bırakan ve bugünlerde 56. yılını yaşayan ‘Uluslararası Bursa Festivali’ne sahip çıktığını dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin kent kültürüne ve sanatsal faaliyetlere önem verdiğine işaret eden Muhsin Özlükurt da Bursa’nın kültürel tarihinde 55 yılı dolu dolu yaşamış, 56. yılına da imzasını atan ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin en güzel anılarının sergide can bulduğunu belirtti. Konuşmaların ardından açılışı yapılan ‘Festivalde 55 Yıl’ sergisi, büyük ilgi çekti. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas’ın da katıldığı açılışta, Bursalı sanatseverler sergiyi ilgiyle ve keyifle gezdi.

55 yılın anıları
Festivalin 55 yıllık tarihinden en güzel karelerin yer aldığı sergi, sanatın birleştirici gücünden yola çıkarak başlayan festivale dair Bursalıların belleklerinde yer eden anıları bugüne taşıyor.
Festivalin doğuşu ve 55 yıl içinde geçirilen evrelerin özet anlatımları, yüzlerce fotoğraf, gazete kupürü ve önemli bazı objelerde gün yüzüne çıkıyor. Ziyaretçilerini, ‘Uluslararası Bursa Festivali’ ile ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda özel bir zaman yolculuğuna çıkaran sergide, festival ve yarışmalar için geçmişten bugüne dek Bursa’ya gelen yerli ve yabancı konukların fotoğrafları ile festivalin en önemli hatıraları kronolojik sıralama ile yer alıyor. ‘Festivalde 55 Yıl’ sergisi, Ekim ayına kadar Bursa Kent Müzesi’nde görülebilir.

LEAVE A REPLY