Cumhuriyetimiz değerlidir

0
1262

Cumhuriyet’in 93’üncü yılı Nilüfer’de yüz bin kişinin katılımıyla coşku içinde kutlandı. Nilüfer Belediyesi’nin “Cumhuriyetimiz değerlidir” sloganıyla düzenlediği kutlamalarda 10. yıl ruhu yaşatıldı. 3 bin kişinin dönem kostümleriyle katıldığı yürüyüşün ardından halka seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey “Cumhuriyet’i korumaya ve sonsuza kadar yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Nilüfer’de on binler 10. yıl ruhuyla geleceğe yürüdü. Nilüfer Belediyesi’nin 2006 yılından bu yana düzenlediği Cumhuriyet yürüyüşleri bu yıl 10. yıl ruhuyla gerçekleşti. Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından en kapsamlı kutlamaların yapıldığı 1933 yılındaki görüntüler, Nilüfer’deki kutlamalarda bir kez daha canlandırıldı.

“10. Yıl Ruhuyla Geleceğe Yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen yürüyüş için FSM Bulvarı dönem süslemeleri ile donatıldı. 10. yıl kutlamalarında yer alan taklar caddeyi süsledi. Yürüyüşte 3 bin kişi, dönem kostümleri ile yer alarak herkese 10. yıl coşkusunu yaşattı. Ayrıca atlı süvariler, izciler, bando takımı ve dönem arabası da yürüyüşte yer alarak herkese görsel bir şölen yaşattı.

FSM Bulvarı Acıbadem Kavşağı’ndan başlayan yürüyüşte FSM Bulvarı’nı dolduran 100 bin kişi, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir ülkeyi yeniden yarattığı, Dünya ve Türk tarihinin en önemli başarılarından biri olan Cumhuriyet’in 93. yılını hep beraber marşlar eşliğinde yürüyerek kutladı. Marşlara eşlik eden, zaman zaman alkışlar eşliğinde sloganlar atan halk coşku içinde FSM Bulvarı’nda yürüdü. Yürüyüş FSM Bulvarı’ndaki Hastane Alanı’nda sona erdi. Burada toplanan binlerce kişi önce başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerin anısına saygı duruşunda bulundu ardından da hep birlikte Cumhuriyet Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı’nı okudu. Coşkunun zirveye çıktığı  programda Nilüfer Halk Dansları Topluluğu “Çanakkale Destanı-Bu bir Savaş Değil Barış Öyküsüdür” isimli gösteriyi sundu.

Sahnede programın ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri ile birlikte Cumhuriyetin Değerleri konulu interaktif sergiyi açtı.  İnteraktif sergide Osmanlı’dan Ulus Devlete, Toplumsal Dönüşüm, Entegrasyon, Gençliğe Hitabe ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in mesajının olduğu videolar yer alıyor. Sergi bir hafta boyunca Hastane Alanı’nda izlenime açık kalacak.

Nilüfer Belediyesi Cumhuriyet’in 93’üncü yılında özel bir gazete de çıkardı. Cumhuriyet yürüyüşü sırasında dönem kıyafetleri giyen gazeteci çocuklar tarafından halka dağıtılan gazete, 1933’lü yılların tarzı ve grafikleriyle hazırlandı. Cumhuriyetin Değerleri adıyla çıkan gazetede, Türkiye’nin dört bir yanından farklı kesimlerden vatandaşın, nasıl bir Cumhuriyet hayal ettiklerine ilişkin yazıları yer alıyor. Ayrıca 10. yıl kutlamalarının yapıldığı dönemde basında çıkan haberler de gazetede okurla buluştu.

LEAVE A REPLY