Celal Acar Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi

0
5728

Bursa İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce inşaatına 2008 yılında başlanan ve 2010 yılında tamamlanan Karacabey Ovakorusu’ndaki Celal Acar Yaban Hayvanı Kurtarma Merkezi “Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CİTES) ” ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre ticareti yasak olan hayvanların geçici süre ile bu merkezde tedavi ve rehabilitasyonu amacı ile yapılmıştır. 28 611 ha alana sahiptir.

Bu tesis ülkemizde bu amaçla yapılan tek tesis olup, dünyada ise birkaç tane örneği bulunmaktadır. Özellikle yasadışı yollarla ülkemize sokulan yaban hayvanları ile ülkemizde doğada güç durumda bulunan yaban hayvanları bulunduğunda bu tesislere getirilip tedavi ve rehabilitasyonu yapıldıktan sonra, CİTES sözleşmesi kapsamında bulunanlar alındığı ülkelerine, diğerleri ise doğal ortamlarına bırakılmaktadır.

Tesis bünyesinde aslan-kaplan, su kuşları, kurt-tilki, yırtıcı kuşlar, sürüngenler, geyik-karaca ve maymunlar için tedavi ve rehabilitasyon bölümleri bulunmaktadır.

Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne 2010 yılı ocak ayından itibaren yaban hayvanı kabulü yapılabilmektedir.

LEAVE A REPLY