Yanan çarşıda dönüşüm başladı

0
1261

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan ve 52 dükkanın içindeki eşyalarla birlikte küle döndüğü yangından iki gibi kısa bir süre sonra bölgede restorasyon çalışmalarının startını verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yangından kısa süre önce bölgedeki 120 dükkanı kapsayan restorasyon projelerinin hazırlandığını ve ihale sürecinde olduğunu hatırlatarak, yangının hemen ardından çalışmaları başlattıklarını ve kısa zamanda bölgenin ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşacağını söyledi.

İvaspaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölgede 10 Ekim Cumartesi günü sabaha karşı çıkan yangın, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin 30 araçla müdahalesi sonucu kısa sürede söndürülmüştü. Yangında 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle dönerken, Valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanmıştı. Bölgedeki yaraların sarılması için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, yangın felaketinin yaşandığı bölgede restorasyon çalışmalarına başladı.

Restorasyon projeleri hazırdı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı ile Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile restorasyon çalışmalarının başladığı çarşıda incelemelerde bulundu. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin büyük bölümünün restorasyon çalışmalarıyla ilk günkü orjinalliğini kazandığını hatırlatan Başkan Altepe, yangının yaşandığı İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasındaki bölgeyi kapsayan restorasyon projelerinin de hazır olduğunu söyledi. Yangında 52 dükkanın kül olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu bölgede 120 dükkanı kapsayan restorasyon projelerimizi hazırlamış ve ihaleye çıkmıştık. Tam bu süreçte yangın çıktı. Yangının ardından da ihalemiz sonuçlandı ve zaman kaybetmeden çalışmalara başladık. Bu bölge esnafı için büyük şans. Biz hazırlıklı olmasaydık, proje hazırlanması, ihale sürece derken birkaç ay geçerdi. Şimdi ise yangından 10 gün sonra çalışmalara başladık. İnşallah kısa zamanda bu bölge de zemininden, cephelere ve çatıya kadar pırıl pırıl bir görünüm kazanacak” diye konuştu.

LEAVE A REPLY