BUSMEK’ten sınır ötesi eğitim harekatı

0
1056

Bursalılara 11 yıldır sanat ve meslek eğitimleri veren BUSMEK, ülke sınırlarını aşarak eğitimlerini Arnavutluk’a taşıdı. Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte ebru, tezhip ve hüsn-i hat branşlarında başlayan eğitimlere, Arnavutluk halkı yoğun ilgi gösteriyor.

Yetişkin eğitimi alanında tüm dünyanın yakından takip ettiği ve eğitim modeli pek çok ülke tarafından örnek alınan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Türkiye´nin kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü, sanatını tanıtmak ve Türkiye´nin diğer ülkeler ile dostluğunu geliştirmek gibi amaçlarda yola çıkan Yunus Emre Enstitüsü, İşkodra şehrinde BUSMEK ile ortaklaşa açtığı kurslarda; 100 öğrenciye hat, tezhip ve ebru dersleri vermeye başladı. Haziran sonuna kadar devam edecek eğitimler, yeni eğitim döneminde farklı branşlarla devam edecek.

İşkodra Yunus Emre Enstitüsü ve BUSMEK işbirliğiyle yapılan Geleneksel Türk El Sanatları Kurslarının açılışı gerçekleşti. Törene, Bursa Büyükşehir Belediyesi heyetinin yanı sıra; Tiran Belediyesi Başkan Yardımcısı Abaz Hado, Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Salih Gültekin, İşkodra İl Meclis Başkan Yardımcısı Maxhid Cungu, İşkodra Belediyesi Başkan Yardımcısı Xhemal Bushatı, İşkodra Müftü Yardımcısı Arben Hallunı, İşkodra Üniversitesi Rektör Yardımcısı Artan Kolnıkaj ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.
Enstitü Müdürü Ömer Osman Demirbaş’ın açılış konuşmasıyla başlayan törende söz alan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse; “Balkan milletleri ile yüzyıllarca beraber yaşadık fakat tarihin bazı dönemlerinde bu birliktelik zaman zaman kesintilere uğradı. 2000’li yıllarla beraberlik ve samimi ilişkiler daha da güçlendi. Bu samimi ilişkilerin temelini bizleri bağlayan ortak değerler ve gelenekler oluşturur” dedi.

Tiran ziyareti
BUSMEK heyeti, Arnavutluk’un başşehri olan Tiran’a da giderek, Büyükelçi Hidayet Bayraktar’ı makamında ziyaret etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Şaban Kander, Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, BUSMEK proje Yöneticisi Eyüp Arda, Yunus Emre Enstitüsü İşkodra Müdürü Ömer Osman Demirbaş ve Yunus Emre Enstitüsü Tiran Müdürü Salih Gültekin Büyükelçi Bayraktar’a Arnavutluk’ta başlayan eğitimler hakkında bilgi verdi.

LEAVE A REPLY