BUSMEK Anadolu’yu ipekle fethetti

0
1551

Bursa’da düzenlenen ‘2. Anadolu Günleri’nde katılan BUSMEK, ‘Bursa İpeği’ temalı standı ile göz doldurdu.

Bursa’da bu yıl 2. kez Bursa İl Dernekleri Federasyonu (BİLDEF) tarafından düzenlenen ‘Anadolu Günleri’ fuarı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) renkli anlara imza attı. Bursa Valisi Münir Karaoğlu ile Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık’ın katılımıyla açılışı yapılan fuarda, en büyük ilgiyi de ‘Bursa ipeği’ temalı standıyla Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) gördü. Vali Karaoğlu, ilgiyle incelediği stantta, kursiyerlerin dokudukları ‘Irgandı köprüsü’ desenli ipek halıların iplerini keserek BUSMEK tarafından yaşatılan ipek halı dokumacılığının önemine dikkati çekti.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, “BUSMEK ile birçok köyde ipekle ilgili çalışmalar yapılıyor. Kozadan ipliğe, iplikten mamule doğru bir adım attık. Fuar boyunca BUSMEK’i, sanatımızı ve Bursa ipeğimizi tanıtmaya çalışacağız. BUSMEK’le ilçelerde ve köylerde dokunan halı ve ipek kumaşlar sayesinde, ipekten hediyelik malzeme üretimi sağlanırken bir taraftan da kırsal alanlarda istihdam ve maddi kazanç çeşitliliğin arttırılması hedefleniyor. Bursa ipeğini BUSMEK’le tekrar canlandıracağız” dedi.

İpek halı eğitimleri devam ediyor
Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Bursa ipeği yeniden hayat bulacak’ projesi kapsamında BUSMEK’le eğitimlerini başlattığı ipek halı dokuma çalışması, Orhaneli Kurs Merkezi, Orhaneli Merkez Akalan Köyü, Büyükorhan Kınık, Sarnıç ve Karaağız mahalleleri, Keles; Baraklı, Sorgun (kumaş dokuma tezgahı) mahalleleri, Harmancık; Karaca Mahallesi (kumaş dokuma tezgahı) ve Umurbey İpek Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Anadolu Günleri fuarı boyunca ipek halı dokuma tezgahlarının da açık olacağı BUSMEK standında ipeğin kozadan halıya dönüşümü ziyaretçilere tanıtılacak. 28 Mart’a kadar açık kalacak olan Anadolu Günleri kapsamında yaklaşık 39 kentten değişik lezzet ve renkler de Bursalılara sunulacak.

LEAVE A REPLY