Bursa’nın Termal Mirası Dünya ile Buluşuyor

0
851

Bursa Valiliği AB Proje ve Koordinasyon Merkezimiz tarafından yapılan çalışmalarla 15 Mart 2013 tarihinde Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne (EHTTA) üye olmuş ve yılda iki kez farklı üyelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantılası 19-21 Ekim 2015 tarihleri arasında Bursa’da yapılacaktır.

Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA) 6 kurucu üye ile ( Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve Belçika) tarafından kurulmuş ve 2015 yılı itibariyle 13 ülke ve 36 şehirden üyelerin bulunduğu bir destinasyondur.
Birliğin başlıca hedefleri, farklı ülkelerden farklı şehirlerin tecrübe paylaşımını teşvik ederek kentler ve termaller arasında güçlü bir ortaklık ağı oluşturmaktır.
Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi olarak “Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği” ile 18 Ocak 2013 tarihinde başvurumuz gerçekleştirilmiştir.
15 Mart 2013 tarihinde Belçika’nın Spa şehrinde gerçekleştirilen EHTTA Teknik Komitesi toplantısında Bursa, “Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği” ortak üyesi olarak onaylanmış bunun sonucu olarak da Avrupa Konseyi tarafından yetkilendirilen “Tarihi Termal Şehirler Avrupa Destinasyonu”nun da bir parçası olmuştur.
Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA) 2015 yılı 2. Genel Kurul Toplantısı ise Bursa’da gerçekleştiriliyor.
3 gün sürecek olan programımızın ilk günü 19 Ekim 2015 Pazartesi 13:30’da Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Avrupa Tarihi Termal Kentler Kültürel Destinasyonu ve İpekyolu Üstünde Bursa” ana temalı “Cafe of Europa” Etkinliği yer alacaktır.
2.ve 3. gün itibari ile; Genel Kurul toplantısı, komite toplantıları, gelen konukların şehri ve kültürümüzü tanıması amacıyla sergiler, şehir turları ile devam edecektir.

LEAVE A REPLY