Bursa’nın ilk fotoğraf müzesi açıldı

0
1364

Nilüfer Belediyesi, tarihi Misi Mahallesi’nde Bursa’nın ilk fotoğraf müzesini hayata geçirdi. Fotoğrafa dair her şeyin yer aldığı Mysia Fotoğraf Müzesi’nde, hem makinelerin geçirdiği değişim hem de bunları kullanan insanın değişimi gözler önüne seriliyor.

Tarih, kültür, turizm ve sanata yönelik önemli çalışmalar yapan Nilüfer Belediyesi, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Bursa’nın ilk ve tek fotoğraf müzesi olma özelliğine sahip olan Mysia Fotoğraf Müzesi Misi Mahallesi’nde açıldı. Mysia Fotoğraf Müzesi’nin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye Fotoğraf Federasyonu Başkanı Beyhan Özdemir, Türkiye’nin dört bir yanından fotoğraf sanatçıları ve çok sayıda fotoğraf tutkunu katıldı.
Mysia Yolları’nın başladığı yerde, Bursa’nın ilk fotoğraf müzesinin kapılarını açıyor olmasını anlamlı bulduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey,  “Mysia Fotoğraf Müzesi’nde güncel sergi salonları aracılığıyla fotoğraf tarihi hem görsel, hem de dijital şekilde ifade ediliyor. Müzemizde, kütüphane ve arşiv odası, işitsel ve görsel anlatımlar ve bir kış bahçesi yer alıyor. Müzemiz, çatısı altında bulunan karanlık oda, atölye çalışmaları için de olanak sunuyor. Mysia Fotoğraf Müzesi’nin, yalnızca fotoğraf sanatına ilgi duyanların değil, deklanşöre basıldığında kaydedilen tüm anlara tanıklık etmek isteyen herkesin uğrak yeri olacağına inanıyorum” dedi.

Törende, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Mysia Fotoğraf Müzesi’nin açılışı için özel olarak hazırlanan “İçeride Dışarıda” ve “Yitirdiklerimiz “ isimli sergilerde katkıları olan sanatçılara ve yakınlarına teşekkür etti. Daha sonra protokol ve fotoğraf sanatçılar Mysia Fotoğraf Müzesi’nin açılış kurdelesi hep birlikte kesti. Başkan Bozbey, sanatçılarla birlikte müzeyi gezerek bilgi aldı. Mysia Fotoğraf Müzesi, pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00 ile 18.30 arasında fotoğraf meraklılarının ziyaretine açık olacak.

LEAVE A REPLY