Bursalı okçuların ‘Kutlu Doğum’ buluşması

0
1427

Bursa’nın tarihi surlarında okçular hünerlerini sergiledi. Tarihi surlar, okçuların ‘Ya Hak’ nidalarıyla inledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Yer Kapı Bursalı Şüca Ok Meydanı anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Geleneksel Türk Okçuluğu Kutlu Doğum Programı, Yer Kapı Bursalı Şüca Ok Meydanı’nda gerçekleştirildi. Bursa’da faaliyet gösteren okçuluk kulüplerinin katılımıyla hayata geçirilen programda Hazreti Muhammed’e ( S.A.V. ) ithafen dualar yapıldı. Daha sonra da Bab-ı Nun, Atıcılar Tekkesi, Bursa Geleneksel Okçuluk Kulübü, Altınordu Savaş Sanatları Kulübü ve Sipahi Atlı ve Geleneksel Türk Okçuluğu Kulübü sporcuları ok uçurma gösterilerini gerçekleştirdi.

Programa katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, “Okçuluk sporunu geleceğe hep birlikte taşımak durumundayız. Geleneksel sporlarımız sadece bir spor dalı olmaktan öte içerisinde zengin bir kültürü de barındırıyor. Her biri Türk ve Anadolu kültürünün önemli yansımalarındandır” dedi.

Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Cihat Bay ise, “Değerli hocamız kemankeş hattat Mahmut Şahin ve kemankeş Muhammet Akçay hocalarımızın önderliğindeki çalışmalarımızla Yerkapı surları ‘ya Hak’ nidalarıyla inledi. Yeni Tozkoparan İskenderler yetişecek” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Köse ve protokol mensupları ok attı. Ardından okçular ‘Allah aşkına’, ‘Resululah aşkına’ ve ‘gaza niyetine’ nidalarıyla hedefleri kalbinden vurdu.

LEAVE A REPLY