Bursa’da Zülfü Livaneli rüzgarı

0
1508

Eserleriyle iz bırakan usta sanatçı Zülfü Livaneli’nin, 50. sanat yılı anısına Bursa’da özel bir gece düzenlendi. ‘Livaneli – Barış ve Özgürlüğe Adanmış Bir Yaşam’ temalı gecenin sonunda sahneye çıkan Livaneli, en çok sevilen iki eserini de sevenleriyle birlikte söyledi.

Nilüfer Belediyesi, müziği ile çok sayıda ulusal ve uluslararası alanda ödül alan, sanatın gelişmesi adına çalışmalar yapan, kitapları birçok yabancı dile çevrilen, sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye imza atan yazar, senarist, yönetmen, aydın kişi Zülfü Livaneli’nin, 50. sanat yılı anısına özel bir gece düzenledi.

Etkinlikler, Zülfü Livaneli’nin eserlerinden, dostlarından, hayatından ve sanat yaşamından kesitlerin yer aldığı “Livaneli-Barış ve Özgürlüğe Adanmış Bir Yaşam” temalı serginin açılışı ile başladı. Nâzım Hikmet Kültürevi’ndeki serginin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Yalçın Işıkyıldız, Bukle Erman, Nazlı Yazgan, Ahmet Çakıcı ile Zülfü Livaneli, Nebil Özgentürk, Sunay Akın ve çok sayıda Livaneli hayranı katıldı. Sergi, 15 Ekim’e kadar Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime açık kalacak.

“ÇOK AZ KİŞİ BÖYLE BİR GECEYİ HAK EDER”

Geceye, hazırladığı  “Bir Zülfü Livaneli” belgeseli ile katılan Nebil Özgentürk, Türkiye’de çok az düşünce adamı, sanatçı, besteci veya romancının böyle bir geceyi hak edeceğini söyledi. Özgentürk, “Yüreğiyle, vicdanıyla, yılmaz tavrıyla ayakta kalan o kadar az insan var ki. Ben, Livaneli türküleriyle büyüdüm. Benim belgeselciysem, biraz da Zülfü Livaneli yüzündendir” dedi.

Özgentürk, Zülfü Livaneli’nin, yakın dostu olan Uğur Mumcu ile olan bir anısını da anlattı ve Uğur Mumcu’nun, Zülfü Livaneli’nin ‘Ey Halkım Unutma Bizi’ eserinden yazdığı makalenin de bir bölümünü okudu. Konuşmaların ardından, yönetmenliğini Nebil Özgentürk’ün yaptığı “Bir Zülfü Livaneli Belgeseli” izlenime sunuldu. Belgesel gösteriminin ardından Ferhat Livaneli Orkestrası sahne aldı. “Leylim Ley”, “Sevda Değil”, “Nefesim Nefesine” gibi Zülfü Livaneli eserlerini seslendiren orkestra, “Karlı Kayın Ormanında” şarkısını salonu dolup taşıran Livaneli hayranlarıyla birlikte söyledi.

SUNAY AKIN’DAN  LİVANELİ ÜZERİNE HATIRALAR

Muhteşem gecede, Sunay Akın da sahneye çıkarak, Zülfü Livaneli’nin anılarını ve eserlerinin öykülerini kendine özgü üslubuyla anlattı. Akın, 1954 Aralık ayında yayımlanan ve Zülfü Livaneli’nin hayranı olduğu Ernest Hemingway’in kapak fotoğrafında yer aldığı Time Magazin dergisini, Zülfü Livaneli’ye hediye etti. Akın, “Ben, bu ülkede Zülfü Livaneli Müzesi yapılacağına inanıyorum. Şimdiden yola koyulalım. Biz, Zülfü Livaneli’yi Türkiye’ye sığdıramayız. Biz, sanatı Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal ve Zülfü Livaneli gibi büyük hocalarımızdan öğrendik” dedi.

Konserde, sürpriz yaparak sahneye çıkan Nebil Özgentürk de Livaneli’nin “Atlının Türküsü”nü yorumladı.

ZÜLFÜ LİVANELİ İLE MUHTEŞEM KAPANIŞ

Gecenin finalini, Zülfü Livaneli sahneye çıkarak yaptı. Livaneli, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Yalçın Işıkyıldız, Bukle Erman, Ahmet Çakıcı, Nazlı Yazgan ile Sunay Akın ve Nebil Özgentürk’ü de sahneye davet etti ve hep birlikte Ferhat Livaneli Orkestrası eşliğinde, “Yiğidim Aslanım” ve “Ey Özgürlük” eserlerini seslendirdiler.

LEAVE A REPLY