Bursa’da uluslararası şiir dinletisi

0
1258

Bursa Kent Konseyi Şairler Yazarlar Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ‘Dünya Şiir Günü’ programında, 8 farklı ülkeden gelen katılımcıların şiirleri Bursalı sanatseverlerle buluştu.

Bursa Kent Konseyi Şairler Yazarlar Çalışma Grubu tarafından Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Lütfi Taşci, Şairler Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Faruk Anbarcıoğlu, çalışma grubu üyeleri ile Yemen, Azerbaycan, Bangladeş, Demokratik Kongo, Bosna Hersek, Sırbistan ve Afganistan´dan gelen misafirler katıldı.
Bursa Kent Konseyi Şairler Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Faruk Anbarcıoğlu, 2010 yılından bu yana ‘Şiir Defteri’ adlı programlar düzenlediklerini söyledi. Çalışma grubu olarak, Bursa´da yaşayan şairleri vatandaşlara tanıtmayı, kültürel bir ortam oluşturmayı amaçladıklarını belirten Anbarcıoğlu, “Pek çok farklı ülkeden gelen arkadaşlarla bu akşamı renklendiriyoruz. Yabancı konuklarımız gerek kendilerine ait gerekse ülkelerine mal olmuş şiirleri, kendi lisanlarında okuduktan sonra Türkçeye de çeviriyor. Böyle güzel bir atmosfer var. Ecdadımız da şiire önem vermiş, padişahlarımız, bilgelerimiz şairlik yapmış. Biz de bu kültürü Bursa kamuoyuna aktarmak için çaba gösteriyoruz. Şiirler, ülkelerin sınırlarını sonuna kadar açarak dostluk köprülerini pekiştiriyor. Sanatçılarımıza ait şiirlerle biz de bu gönül köprülerini kurmak için çalışıyoruz. Edindiğimiz bu kültür elçiliği görevini sürdüreceğiz” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Lütfi Taşci ise, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

LEAVE A REPLY