“Bursa Doğa Sporları ve Doğa Turizmi Günleri”

0
3750

Doğa, macera ve spor turizmi kavramlarının son yıllarda önem kazanması ile Bursa, sahip olduğu doğal zenginlikleri ile ülkemizin en fazla rağbet gören illeri arasında yer alıyor. Meraklılarınca çok iyi tanınan bu değerlerin çoğu, ne yazık ki alışkanlıklar, kanıksamışlık ve gündelik yaşam telaşı içinde birçok Bursalı tarafından fark edilmiyor.Küçük bir coğrafya içinde her mevsim farklı renklerle insanı kucaklayan, inanılmaz zenginlikler barındıran bir il Bursa. Bu zenginliklere 4 mevsim kolayca ulaşma olanağı eklendiğinde geriye kalan; Sormak, Öğrenmek ve Denemek…

DOGA SPORLARI_AFIS_SON

Başlattığımız “Adım Adım Bursa”, “Keyfi Pazar”, “Bisiklet festivali” etkinliklerinin gördüğü ilgi, bu alanda yeni çalışmalara yöneltti bizleri. Düzenlediğimiz mağaracılık, geleneksel okçuluk, dağcılık/tırmanış, bisikletetkinlikleri, özel gün yürüyüşleri, farklı doğa sporlarına destek çalışmalarımız yeni tanışıklıklara vesile oldu. Ve bu alanda faaliyet gösteren çok sayıda oluşumun “Öğretmeye”, “Denetmeye”, yeni katılımcılara kucak açmaya hazır olduğunu gördük.

İşte Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle“Sormak” isteyenlere fırsat sunmak ve farkındalık oluşturmak,doğa sporlarına elverişli mekân ve imkânlarla dolu Bursa’yı, Bursalılarla buluşturmak için düzenliyoruz Bursa Doğa Sporları Ve Doğa Turizmi Günleri’ni.

Düşümüz;kırsal kalkınmaya ve doğa turizmine bir nebze olsun katkıda bulunmak, yerel ve sürdürülebilir turizm için çevre bilincini arttırmak ve sonrasında ulusal alanda da öncü olabilmek.

Alanında Bursa’da bir ilk olma özelliği taşıyan “Bursa Doğa Sporları ve Doğa Turizmi Günleri” 3-4 Aralık 2016 tarihleri arasında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKKM) Fuar alanında gerçekleştirilecek.

“SOR, ÖĞREN, DENE” sloganıyla yola çıkan etkinlikte; dağcılık, bisiklet, okçuluk, kano, yelken, izcilik, kayak/snowboard, yamaç paraşütü, atçılık, mağaracılık, tırmanış,  motor sporları, oryantiring, dalış, off-road gibi doğa sporları alanlarında faaliyet gösteren oluşumlar bir araya geliyor.   Oluşumların faaliyetlerine yönelik tanıtımların yapılacağı “Bursa Doğa Sporları ve Doğa Turizmi Günleri” kapsamında, ayrıca gösteriler, uzman isimlerin katılımlarıyla söyleşi ile eğitimler düzenlenecek. Katılımın ücretsiz olacağı etkinlik 10:00 – 20:00 saatleri arasında açık olacak.

Çevremizi kuşatan doğayı yeniden keşfetmek,

Deli ırmaklarda delice kürek çekmek,

Derin denizlerde balıklarla bir yüzmek,

Gökleri özgürce kucaklamak

Ve Zirvelerde…

Doğanın ve doğayla bir olmanın hazzını paylaşmak için..

3-4 Aralık’ta, Bursa Doğa Sporları ve Doğa Turizmi Günleri’nde

Buluşabilmek umuduyla…

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi

Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı

LEAVE A REPLY