Bakü’den Bursa’ya anlamlı ödül

0
773

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleriyle değerine değer katan Bursa’nın tanıtım filmi, ‘3. Bakü Uluslararası Turizm Film Festivali’nde ödül kazandı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın tanıtımı için hazırlanan film, ‘3. Bakü Uluslararası Turizm Film Festivali’nde ‘Şehir ve Bölge’ kategorisinde bronz madalya ile ödüllendirildi. 71 ülkeden 420 turizm filminin katıldığı ve filmlerin farklı kategorilerde ödüllendirildiği yarışmanın 3.’sü, Azerbaycan’ın Bakü kentindeki ‘Nizami Sinema Merkezi’nde gerçekleştirildi. Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Abulfaz Garayev’in de katıldığı ödül töreninde, dereceye giren filmler ödüllerine kavuştu. Uluslararası yönetmenler ve jüri üyeleri ile turizm uzmanları tarafından değerlendirilen filmler, medeniyetlerin farklı özelliklerini ortak noktada buluşturdu.

Bursa’ya bronz madalya
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Bursa tanıtım filmi, yarışmada ‘Şehir ve Bölge’ dalında bronz madalya ile ödüllendirildi. Katılımcıların yoğun ilgisini çeken filmde, Bursa’nın tarihi ve turistik mekanları ile doğal güzellikleri tüm detaylarıyla gözler önüne serildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas yönetiminde, çekimleri bir yılda iki farklı çekim ekibi tarafından tamamlanan Bursa filminin ödülünü, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Şube Müdürü N. Nur Çakır, teslim aldı. Çakır’a, Bursa’nın ödülünü, Bakü Şehir Medeniyet ve Turizm İdaresi Müdürü Vigar Zeynalov takdim etti. Çakır, törende yaptığı konuşmada, 2014 yılında Bursa’nın ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesiyle birlikte kente gelen turist sayısının iki katına çıktığını söyledi. Bu durumun önemine dikkat çeken Çakır, “Bursa’nın tüm güzelliklerini ve değerlerini, ulusal ve uluslararası camiada tanıtmak adına bu filmi hazırladık. Kente dair her ne varsa araştırıp geliştirerek, iyileştirerek ve tanıtarak Bursa’ya katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
Tarihi, kültürü, doğal zenginlikleri, modern yapılaşması, sosyal ve ekonomik yapısıyla derin bir birikime sahip olan Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin de ilk başkenti olduğunu söyleyen Çakır, “Tüm zamanların en güzel şehri ve ülkemizin gözbebeği olan Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi olarak özverili çalışmalarla şehrin daha da güzelleşmesi ve yarınlara daha yaşanılabilir bir şehir olarak taşınması noktasında önemli adımlar atıyoruz. Bu ödül samimi, davetkâr ve heyecan verici kavramlarıyla tarif edebileceğimiz projemizin de doğruluğunu tasdik ediyor. Bu film vesilesiyle Bursa’nın kapılarını tüm insanlara açmayı başaran çalışma arkadaşlarımıza ve Bursa sevdalılarına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

LEAVE A REPLY