Aytmatov Uludağ Üniversitesi’nde anılıyor 

0
603

Türk dünyasının en önemli yazarlarından biri olan ve kitapları dünyanın pek çok diline çevrilen Cengiz Aytmatov, Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumla anılıyor.
Uludağ Üniversitesi ve Türk Ocakları Bursa Şubesi’nin ortaklığında hazırlanan ‘Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri’nin dördüncüsü olan Cengiz Aytmatov Sempozyumu başladı. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma Cengiz Aytmatov’un oğlu ve Kırgızistan eski Dış İşleri Bakanı Askar Aytmatov ve Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosu Erkin Spokov da katıldı. UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Cengiz Aytmatov’un sadece Kırgızistan’ın değil Türk coğrafyasının yetiştirdiği en büyük edebiyatçılardan birisi olduğunu söyledi.
Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov ise sempozyumun kendisi için çok özel bir yeri olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Cengiz Aytmatov’un ikinci evi olduğunu söyleyen Askar Aytmatov; “Kendisini hem Türk hem de Kırgız olarak görüyordu. Türkiye’ye sık sık geliyordu. Burada okurlarıyla, meslektaşlarıyla ve arkadaşlarıyla görüşürdü. Ben babama çok minnettarım. Türkçülüğü ve Türkiye sevdasını çok küçük yaşta bana aşıladı. 1977 yılında öğrenciyken beni ilk kez Türkiye’ye getirdi. Bu da benim hayatımdaki ilk aşk gibi oldu. Siz de biliyorsunuz ki ilk aşk asla unutulmaz. Babam sayesinde kendi hayatımda bir tercih yaptım. Böylece diplomat oldum. Benim için önemli olan bu sempozyum fırsatıyla Türk okuyucularına ve Türk halkına içten gelen şükranlarımı belirtmektir. Zaman maalesef çok acımasız davranıyor. 10 yıl geçti üzerinden. Bu süre zarfından bazı değerler unutuluyor. Ancak gerçek değerler kalıyor. Daha da netleşiyor. Bugün burada Cengiz Aytmatov’u bizimle birlikte anıyorsunuz. Bunun için hepinize çok teşekkür ederim” diye konuştu. Sempozyumda 9 oturumda yaklaşık 50 akademisyen Aytmatov’u anlatacak.

LEAVE A REPLY