Annelere sertifika

0
1167

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde düzenlenen 5 haftalık çocuk gelişimi eğitimini tamamlayan kursiyerlere katılım belgeleri verildi.

Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde düzenlenen seminer ve kurslarla Bursalı bayanların eğitim ve sosyal hayatına katkı sağlanıyor. Lokalde 5 haftadır süren çocuk gelişim ve eğitim programlarının sonuna gelindi. Şevket Yılmaz Hastanesinde görev yapan çeşitli branşlardaki uzmanlar, her hafta çocuk gelişiminde önemli noktalara değindi. Son olarak Çocuk Gelişim Uzmanı Neşe Doğançelik, olumsuz davranışlar gösteren çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda bayanlara ipuçları verdi.

Doğançelik, olumsuz davranışı, “Çocuğun hem kendisine hem de çevresine zarar veren, sosyal yaşamı zorlaştıran davranışlardır. Olumlu davranışlar gibi olumsuz davranışlar da öğrenme ilkelerinin kontrolündedir. Bunları değiştirmek için çocuğa bir eğitim disiplini oluşturmak gerekir” şeklinde tanımladı. Çocuğa seçenek sunmanın önemine değinen Doğançelik, “Mesela önüne 2-3 parça kıyafet koyun ve içinden seçmesini isteyin. O zaman savaşmamış olursunuz, kontrolü kaybetmezsiniz. Olumsuz davranışı değiştirmek için diğer bir yöntem de dikkatini başka yöne çekmektir. Israr ettiği konularda dikkatini dağıtarak sakinleştirmiş olursunuz. Çocuktan yapmasını istediğiniz konuları kısa ve net söyleyin. Gürültü yapmanı istemiyorum. Dişlerini fırçalamalısın gibi… Olumlu kelimeler kullanın. Emir değil ricada bulunun. Olumlu davranışları övün. Ödüllendirin. Rahatsız edici ama zararsız davranışlar yaptığında görmezden gelin” diye konuştu.

Oldukça verimli geçen seminerler sonrasında katılımcılara katılım belgesi verildi.

LEAVE A REPLY