Anadolu’nun kültür mozaiği Yıldırım

0
970

Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Oyunları Topluluğu, 5 farklı yaş kategorisinde 200 halk oyunları dansçısı ile çalışmalarını yürüterek kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan folklor oyunlarını genç kuşaklara aktarıyor.

Uzman eğitmenlerin öncülüğünde 5-6 yaş minikler, 7-9 yaş küçükler, 10-14 yaş yıldızlar, 15-29 yaş gençler ve 30 yaş üzeri yetişkinler gruplarıyla, Anadolu’nun dört bir yanından asırlardan bu yana gelen kültür mozaiği Erguvan Halk Oyunları Topluluğu’nun çalışmaları ile Yıldırım’da sahneleniyor. 30’dan fazla yörenin halk oyununun sahnelendiği Erguvan Halk Oyunları Topluluğu’nda bu yıl Bursa, Artvin, Kütahya, Aydın, Bilecik, Burdur, Samsun, Trabzon, Rize, Gaziantep, Erzurum, Kastamonu, Adıyaman ve Van yörelerine ait oyunlar sergileniyor. Kılıç kalkan ekibini de bünyesinde barındıran Erguvan Halk Oyunları Topluluğu, Bursa’nın kültürünü de izleyenlere yansıtıyor. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallerde boy gösteren Erguvan Halk Oyunları Topluluğu, geçtiğimiz Ağustos ayında Artvin’de katıldığı 43. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali ve Bosna Hersek’te katıldığı 11. Uluslararası Maoça Folklor Festivali, 10. Uluslararası Vuçkovtsi Folklor Festivali ve 6. Çeliç Uluslararası Folklor Festivali’nde Yıldırım’ı başarı ile temsil etmişti. 

‘ANADOLU’NUN RENKLERİ YILDIRIM’DA HAYAT BULUYOR’ 

Halk oyunları topluluğu ile özellikle çocukların ve gençlerin özgüven gelişimine katkı sağlandığını ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Anadolu coğrafyası medeniyetlerin harmanlandığı bir kültür beşiği. Yıldırım’daki insan yapısı da kadim medeniyetimizden bizlere miras kalan kültür mozaiğinin buluşma noktası. Bu zenginliğimiz Erguvan Halk Oyunları Topluluğu’nun her yaştan üyesi tarafından sahnelenerek hayat buluyor. Kültürel değerlere sahip çıkmak birinci görevimiz. Geçmişten gelen kültür mirasımız yarınları oluşturacak toplum yapımızın daha da kuvvetlenmesi için en önemli yapı taşımız olacaktır” diye konuştu.

LEAVE A REPLY