6 asırlık eser değerini buldu

0
1343

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan 600 yıllık İshak Şah Camii ilk günkü özgün haliyle yeniden ibadete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi caminin minaresinden çatısına, zemininden çevre düzenlemesine kadar tamamen elden geçirilip, özgün kimliğine kavuşturulduğunu böylelikle ecdadın da ruhunun şad edildiğini söyledi.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Bursa’nın değerlerini UNESCO ile evrensel değer haline getiren Büyükşehir Belediyesi, ecdat emanetlerini ayağa kaldırma çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda Namazgah Caddesi üzerinde bulunan 600 yıllık İshak Şah Camii de minaresinden çatısına, zemininden cephe duvarları ve bahçe düzenlemesine kadar bütünüyle özgün haline getirildi. Tarihi Camii, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicüddin Şehabi ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenin ardından Cuma namazı ile ibadete yeniden açıldı.

Ecdadın ruhu şad edildi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her hafta özellikle Cuma günleri ya bir caminin temelini attıklarını yada bir camiyi ibadete açtıklarını hatırlatarak, bu hafta da 600 yıllık bir eseri ilk günkü görüntüsü ise yeniden ibadete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bursa merkezde el atmadık tescilli yapı bırakmadıklarını, merkeze yeni bağlanan 10 ilçede de 450’nin üzerinde tarihi miras projesi üzerinde çalıştıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Bu çalışmalarımız sadece Bursa’da değil, tüm Osmanlı coğrafyasında devam ediyor. Üsküp’te 8 eserin restorasyonunu bitirdik. Bugün de Sultan Çelebi Mehmed döneminde 1421 yılında İvaz Şah oğlu İshak Şah tarafından yaptırılan bu eseri yeniden ibadete açıyoruz. Minaresinden zeminine, duvarlarından bahçe düzenlemesine kadar tarihi cami özgün kimliğine bütündü ve ecdadımızın ruhu da şad oldu” dedi.
Kadim medeniyetin tüm izlerini taşıyan Bursa’nın her köşesinde bir tarihi esere rastlamanın mümkün olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de bu izleri ortaya çıkarıp, gelecek kuşaklara aktarma görevinin de kendilerinde olduğunu söyledi. Edebali, bu hedef doğrultusunda ilçeye bir eser daha kazandıran Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da toplumu var eden değerlerin bir kısmının somut bir kısmının ise manevi değerler olduğunu ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla bu değerleri ortaya çıkarıp, en güzel şekilde yaşattığını vurguladı.
Kurtoğlu Mahalle Muhtarı Ahmet Gedik de mahallelerindeki böyle bir ecdat emanetinin aslına uygun şekilde ayağa kaldırılması nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Daha sonra yapılan duanın ardından protokol üyeleri kurdele keserken, Cuma namazı ile cami yenilenen yüzüyle ibadete açılmış oldu.

LEAVE A REPLY