‘4. Uluslararası Bursa Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’ başladı

0
2234

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen “Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali” başladı. Festival, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Tiyatrosu’nda Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan “Gayri Resmi Hürrem” oyunuyla başladı. Uçan Eller Kukla Evi tarafından Oda Tiyatrosu’nda sergilenecek “Çirkin Ördek Yavrusu” adlı oyunla da ilk defa küçük izleyiciler festivale dahil ediliyor.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topçu, festivalin gelecek kuşaklar için şimdiden yıkılmaz bir kardeşlik dili oluşturmayı başardığını söyledi. Festival kapsamında yine dolu bir program hazırladıklarını belirten Topçu, “Bu yıl 5 ayrı Balkan ülkesinden 6 oyunun yanı sıra, 2 Devlet Tiyatrosu oyunu ve Oda Tiyatrosu’nda ağırlayacağımız 3 özel alternatif tiyatro topluluğu bizlerle. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi tiyatroseverlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz atölye çalışmalarımız da sanatseverlerle buluşuyor” diye konuştu.

“Festival, ‘Gayri Resmi Hürrem’ ile açıldı”

“Festival, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan ‘Gayri Resmi Hürrem’ ile açılıyor. Daha sonra Kosova Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu’ndan 13-14 Mart’ta ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ adlı oyunu izleyeceğiz. Tiyatrotem’in Oda Tiyatrosu’nda sergileyeceği ‘Lahana Sarma’ adlı oyunu ise 15 Mart’ta seyirci ile buluşacak. Yine 15-16 Mart’ta Arnavutluk Shkodra Migjeni Belediye Tiyatrosu bizlere ‘Tiyatronun Avlusundaki İtfaiyeci’ adlı oyunla seslenecek. Festivalimizde ilk kez yer alacak olan Trabzon Devlet Tiyatrosu ‘Boş Odalar’ adlı oyunu 17-19 tarihlerinde sergileyecek, 20-21 Mart’ta ise Kosova Ulusal Tiyatrosu “Geç Gelen Kemikler” adlı oyunu ile seyirci karşısında olacak.”

Topçu, Ters Ağaç Kukla ve İmge Tiyatrosu’nun 21 Mart’ta Oda Tiyatrosu’nda “Son İncir” adlı kukla performanslarını sergileyeceklerini, Romanya’dan katılan Bükreş Ulusal Tiyatrosu’nun ise 24-25 Mart tarihlerinde “Actorchestra” adlı oyunla izleyiciyle buluşacağını kaydederek, 26-27 Mart’ta Makedonya Tetova Ulusal Tiyatrosu tarafından sergilenecek “Minik Thomas’ın Ordusu”nun ise festivalin son oyunu olacağını belirtti.

LEAVE A REPLY